2023 m. kovos su krūties vėžiu mėnuo

     Supratimo apie krūties vėžį mėnuo minimas kiekvienų metų spalį, siekiant paskatinti tikrintis ir užkirsti kelią ligai, kuri kasmet paveikia vieną  2,3 mln. moterų visame pasaulyje. 2023 m. tema yra „Išsaugoti ją nuotraukoje“ – tai raginimas visiems stebėti savo gyvenime svarbių moterų gerovę. 2023 m. šūkis yra „Pink Together, Stronger Forever“. Šis šūkis pabrėžia stiprybę, kylančią iš vienybės ir kolektyvinio veikimo.

     Krūties vėžys gali pasireikšti įvairiais simptomais, o kai kurie asmenys gali nepajusti jokių pastebimų požymių. Stebėkite:

 • Krūties dydžio ar formos pokyčiai;
 • Skausmas bet kurioje krūties dalyje;
 • Išskyros iš spenelių, kurios nėra motinos pienas, įskaitant kraują;
 • Naujo gumbelio atradimas krūtinėje ar pažastyje.

     Jei pastebėjote nerimą keliančius požymius, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

    10 pakeičiamų veiksnių, kurie padidina krūties vėžio riziką:

 1. Nutukimas. Antsvoris ar nutukimas padidina riziką susirgti krūties vėžiu, ypač po menopauzės.
 2. Fizinio aktyvumo trūkumas. Sėdimas gyvenimo būdas ir reguliarios mankštos trūkumas gali prisidėti prie krūties vėžio rizikos.
 3. Alkoholio vartojimas. Reguliarus ir nesaikingas alkoholio vartojimas gali padidinti riziką susirgti krūties vėžiu.
 4. Pakaitinė hormonų terapija (PHT). Ilgalaikis PHT, ypač estrogeno ir progestino derinio, vartojimas gali padidinti krūties vėžio riziką.
 5. Pavėluotas gimdymas. Moterys, kurios susilaukė pirmagimio po 30 metų arba turi mažiau nėštumų, turi didesnę riziką susirgti krūties vėžiu.
 6. Nežindo. Moterys, kurios nežindo arba maitina krūtimi trumpiau, turi šiek tiek didesnę krūties vėžio riziką.
 7. Kontraceptinių tablečių vartojimas. Geriamųjų kontraceptikų vartojimas ilgą laiką gali šiek tiek padidinti krūties vėžio riziką.
 8. Aplinkos veiksniai. Tam tikrų cheminių medžiagų ir teršalų, pvz., pesticidų ir plastiko cheminių medžiagų, poveikis gali padidinti krūties vėžio riziką.
 9. Netinkama mityba. Dieta, kurioje yra daug perdirbtų maisto produktų, sočiųjų riebalų ir mažai vaisių bei daržovių, gali padidinti krūties vėžio riziką.
 10. Rūkymas. Tabako rūkymas buvo susijęs su padidėjusia krūties vėžio rizika, ypač moterims prieš menopauzę.

Mitai apie šią ligą

1 mitas: Šeimoje nėra krūties vėžio atvejų, todėl man negresia pavojus.

Dauguma asmenų, kuriems diagnozuotas krūties vėžys, neturi vėžio atvejų šeimoje kilmės. Nors paveldimi atvejai sudaro tik 5–10 proc., dauguma atvejų atsiranda dėl aplinkos ir gyvenimo būdo veiksnių. Lytis ir senėjimas yra pagrindiniai rizikos veiksniai.

2 mitas: Krūties sužalojimas yra krūties vėžio priežastis.

Krūties sužalojimai, nesvarbu, ar tai būtų nelaimingi atsitikimai ar smūgiai, vėžio nesukelia. Jie gali sukelti skausmą, mėlynes ar kraujavimą, o tai gali sukelti  hematomos ar riebalų nekrozė. Nors retais atvejais krūties vėžio diagnozė gali sutapti su sužalojimu, labai svarbu pažymėti, kad pati trauma nėra vėžio priežastis.

3 mitas: Liemenėlės su viela gali sukelti krūties vėžį.

Liemenėlių dėvėjimas, įskaitant tas, kurios yra apačios, nesukelia vėžio. Nuomonė, kad liemenėlės su vielomis trukdo limfos tekėjimui, neturi mokslinio pagrindo. Svarbiausia yra rasti gerai priglundančią liemenėlę, kuri atitiktų jūsų patogumo poreikius.

4 mitas: Krūties vėžiu serga tik moterys, o ne vyrai.

Nepaisant bendro supratimo, vyrai taip pat susiduria su nedidele krūties vėžio rizika. Vyrams labai svarbu reguliariai tikrintis save ir nedelsiant pranešti apie visus aptiktus pokyčius savo gydytojams. Vyrų informuotumas paprastai būna mažesnis, todėl dažnai vėluoja gydymas ir padidėja mirtingumas.

5 mitas: Rentgeno nuotrauka gali sukelti krūties vėžį arba padėti jam išplisti.

Mamogramos, ankstyvos krūties vėžio nustatymo priemonės, yra labai svarbios. Procedūros metu taikomas švelnus suspaudimas nei sukelia, nei neplatina vėžio. Tiesą sakant, dėl griežtesnio suspaudimo gaunami aiškesni vaizdai. Radiacinė apšvita mamogramose yra ypač maža, todėl rizika yra minimali.

6 mitas: Antiperspirantai ir dezodorantai sukelia krūties vėžį.

Amerikos vėžio draugijos mokslininkai nerado įtikinamų įrodymų, siejančių pažastų antiperspirantų ar dezodorantų vartojimą su krūties vėžio atsiradimu.

Naudota informacija:

 1. https://www.pw.live/exams/neet/breast-cancer-awareness-month/
 2. https://www.ndtv.com/health/breast-cancer-awareness-month-2023-here-are-some-avoidable-factors-that-are-increasing-your-risk-of-breast-cancer-4466621

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė