2023 m. Pasaulinė kraujo donorų diena

2023 m. Pasaulinės kraujo donorų dienos kampanijos šūkis yra  „Duok kraujo, dovanok kraujo plazmą, dalinkis gyvenimu, ir dalinkis kuo dažniau“.

     2005 m. Pasaulio sveikatos asamblėjos oficialiai paskelbta kasmetiniu įvykiu, ši diena suteikia ypatingą galimybę švęsti ir padėkoti savanoriams kraujo donorams visame pasaulyje už kraujo dovaną . Kiekviena donorystė yra brangi gelbėjimo dovana, o pakartotinė donorystė yra raktas į saugų ir tvarų kraujo tiekimą.

     Pasauline kraujo donorų diena siekiama didinti informuotumą apie reguliarią kraujo donorystės būtinybę, kuri yra svarbi siekiant išlaikyti stabilų tiekimą sveikatos pramonei, Ši diena taip pat skirta padėkoti donorams už jų atsidavimą ir pasiryžimą išgelbėti gyvybes ir padaryti pasaulį geresnį.

   Daugelyje šalių kraujo tarnybos susiduria su iššūkiu užtikrinti, kad būtų pakankamai kraujo, kartu užtikrinant jo kokybę ir saugumą. Prieigos prie saugaus kraujo ir kraujo produktų trūkumas, ypač mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, turi įtakos visiems pacientams, įskaitant tuos, kuriems reikia reguliariai perpilti kraują. Viena iš PSO strategijų yra padėti mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šalims gerinti plazmos prieinamumą ir kokybę, įskaitant plazmos, gautos po viso kraujo donorystės, panaudojimo optimizavimą ir gerinant pacientų prieigą prie gyvybę gelbstinčių plazmos baltymų gydymo būdų.

    2023 m. Pasaulinės kraujo donorų dienos kampanijos šūkis yra  „Duok kraujo, dovanok kraujo plazmą, dalinkis gyvenimu, ir dalinkis kuo dažniau“. Jame pagrindinis dėmesys skiriamas pacientams, kuriems reikalinga visą gyvenimą trunkanti perpylimo pagalba, ir pabrėžiamas vaidmuo, kurį gali atlikti kiekvienas žmogus, dovanodamas vertingą kraujo ar plazmos dovaną. Jame taip pat pabrėžiama, kaip svarbu reguliariai duoti kraujo ar plazmos, kad būtų sukurtas saugus ir tvarus kraujo ir kraujo produktų tiekimas, kuris visada būtų prieinamas visame pasaulyje, kad visi pacientai, kuriems reikia pagalbos, galėtų gauti gydymą laiku.

Tikslai yra:

  • švęsti ir padėkoti asmenis, kurie dovanoja kraujo ir paskatinti daugiau žmonių tapti naujais donorais;
  • skatinti sveikus žmones duoti kraujo reguliariai, kiek tai saugu ir įmanoma,  padėti užtikrinti saugų kraujo tiekimą visose pasaulio šalyse;
  • pabrėžti svarbų savanoriškos, neatlygintinos, reguliarios kraujo ir plazmos donorystės vaidmenį užtikrinant visuotinę prieigą prie saugių kraujo produktų visoms gyventojų grupėms.

Naudota informacija:

  1. https://www.who.int/campaigns/world-blood-donor-day/2023
  2. https://nationaltoday.com/world-blood-donor-day/

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabiskienė