2023 m. Pasaulinė limfomos diena rugsėjo 15 d.

     Rugsėjo 15-ąją minima Pasaulinė supratimo apie limfomos diena. Kiekvienais metais 50 pasaulio šalių suburia pacientus, slaugytojus, sveikatos priežiūros specialistus ir kitus, sergančius limfoma ir paveiktus limfomos, siekdami didinti informuotumą apie limfinės sistemos vėžį.

World Lymphoma Awareness Day 2023 Theme: Date, History, Significance, and More

 

  Šiais 2023 metais Pasaulinės limfomos supratimo dienos tema yra „ Nekantraujame susitelkti į savo jausmus “. Ši tema pabrėžia psichologinių ir emocinių iššūkių, kuriuos pacientai gali patirti, gerinimą. Reagavimas į stresą ir lengvas jo įveikimas gali būti naudingas ne tik pacientams, bet ir jų šeimos nariams.  Gana lengva nepastebėti emocinio ir psichologinio streso, kurį patiria limfoma sergantys pacientai, kuriems taikoma terapija. Nepaisant to, reikia suprasti, kad „nelaimės“ gydymas yra toks pat svarbus kaip ir paties vėžio gydymas, nes „nelaimė“ gali trukdyti gydymui. „Nelaimė“ gali būti daugiafaktorinė –  emocinio, socialinio, kognityvinio, elgesio ir (arba) dvasinio pobūdžio išgyvenimai, kurie gali trukdyti ne tik fiziniams poreikiams, gyvenimo kokybei, bet ir gydymui.

Limfoma yra skėtinis terminas, apibūdinantis daugybę vėžio formų, kurios prasideda imuninėje sistemoje.Du pagrindiniai limfomos tipai yra Hodžkino limfoma ir ne Hodžkino limfoma (NHL). Jie atsiranda tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Hodžkino limfoma. Dauguma žmonių, sergančių Hodžkino limfoma, turi klasikinę formą. Tai reiškia, kad jų limfmazgiuose yra didelių, nenormalių limfocitų (baltųjų kraujo kūnelių). Hodžkino limfoma paprastai yra išgydoma.

Ne Hodžkino limfoma. Skirtingai nuo Hodžkino limfomos, NHL yra įvairių tipų, susidarančių iš skirtingų baltųjų kraujo kūnelių, tokių kaip B ląstelės ir T ląstelės. NHL gali būti lėtai auganti arba agresyvi. Dažniausias agresyvios limfomos tipas yra difuzinė didelių B ląstelių limfoma.

Limfomos diagnozei nustatyti reikalingi kraujo ir kaulų čiulpų tyrimai, vaizdavimas ir fizinis tyrimas, kuris gali apimti limfmazgių biopsiją. Yra keletas gydymo būdų, įskaitant chemoterapiją , spindulinę terapiją ir kamieninių ląstelių transplantaciją. Limfomai gydyti dažnai naudojama chemoterapija ir kraujo bei kaulų čiulpų transplantacija .

Taigi, galima pasakyti, kad Pasaulinė supratimo apie limfomos dieną diena yra pasaulinės reikšmės diena. Ji ne tik informuoja visuomenę apie limfomą, bet ir remia pacientus bei jų šeimas, skatina mokslinius tyrimus, kovoja su stigma ir pasisako už geresnę sveikatos priežiūros prieigą.

Naudota informacija:

  1. https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/world-lymphoma-day-2023/
  2. https://www.pacehospital.com/world-lymphoma-awareness-day
  3. https://currentaffairs.adda247.com/world-lymphoma-awareness-day-2023/
  4. https://www.kucancercenter.org/outreach/cancer-awareness/lymphoma-awareness