2023 m. Pasaulinė pasiutligės diena

     2023 m. rugsėjo 28 d. minima 17-oji Pasaulinė pasiutligės diena. Šių metų Pasaulinės pasiutligės dienos tema: „Visi už vieną, viena sveikata visiems“. Šių metų tema „Viskas už vieną, viena sveikata visiems“ pabrėžia, kad „One Health“ skirta ne keletui išrinktųjų, o visiems.

     Pasiutligė yra vakcinomis išvengiama zoonozinė virusinė liga, pažeidžianti centrinę nervų sistemą. Pasireiškus klinikiniams simptomams, pasiutligė yra beveik 100 proc. mirtina. Iki 99 proc. atvejų naminiai šunys yra pagrindiniai viruso pernešėjai žmonėms. Tačiau pasiutlige gali sirgti ir naminiai, ir laukiniai gyvūnai. Jis plinta žmonėms ir gyvūnams per seiles, dažniausiai per įkandimus, įbrėžimus arba tiesioginį sąlytį su gleivine (pvz., akimis, burna ar atviromis žaizdomis).

       Pagrindiniai faktai

  • Pasiutligė yra vakcinomis išvengiama virusinė liga, paplitusi daugiau nei 150 šalių ir teritorijų. Kasmet tai sukelia dešimtis tūkstančių mirčių, daugiausia Azijoje ir Afrikoje, iš kurių 40 proc. yra vaikai iki 15 metų.
  • Šunys yra pagrindinis žmonių nuo pasiutligės mirčių šaltinis – iki 99 proc. visų pasiutligės perdavimų žmonėms. Pasiutligės galima išvengti skiepijant šunis ir užkertant kelią šunų įkandimams.
  • Po galimo žmonių sąlyčio su pasiutęs gyvūnu jie gali imtis profilaktikos po kontakto (PEP), kurią sudaro kruopštus žaizdos plovimas muilu ir vandeniu 15 minučių, vakcinacija nuo pasiutligės ir, jei reikia, pasiutligės imunoglobulino ar monokloninių antikūnų, kurie gali išgelbėti gyvybę.
  • Apskaičiuota, kad pasiutligė pasaulyje per metus kainuoja 8,6 mlrd.
  • „One Health“ metodas užtikrina daugelio sektorių ir vietos bendruomenių dalyvavimą didinant sąmoningumą ir vykdant masines šunų skiepijimo kampanijas.

     Pasiutligės inkubacinis laikotarpis paprastai yra 2–3 mėnesiai, tačiau gali svyruoti nuo 1 savaitės iki 1 metų, atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip viruso patekimo vieta ir viruso kiekis. Pirmieji pasiutligės simptomai yra bendrieji požymiai, tokie kaip karščiavimas, skausmas ir neįprastas ar nepaaiškinamas dilgčiojimas, dilgčiojimas ar deginimo pojūtis žaizdos vietoje. Virusui persikėlus į centrinę nervų sistemą, išsivysto progresuojantis ir mirtinas galvos ir nugaros smegenų uždegimas. Klinikinė žmonių pasiutligė gali būti valdoma, bet labai retai išgydoma ir be didelių neurologinių sutrikimų.

          Yra dvi pasiutligės formos:

  • Pasiutligė sukelia hiperaktyvumą, jaudinantį elgesį, haliucinacijas, koordinacijos stoką, hidrofobiją (vandens baimę) ir aerofobiją (baimę skersvėjų ar gryno oro). Mirtis įvyksta po kelių dienų dėl širdies ir kvėpavimo sustojimo.
  • Paralyžinė pasiutligė sudaro apie 20 proc. visų žmonių susirgimų. Ši pasiutligės forma yra ne tokia dramatiška ir paprastai ilgesnė nei įnirtinga forma. Raumenys palaipsniui paralyžiuojami, pradedant nuo žaizdos vietos. Lėtai išsivysto koma ir galiausiai įvyksta mirtis.

Naudota informacija:

  1. https://www.who.int/news-room/events/detail/2023/09/28/default-calendar/world-rabies-day-2023
  2. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/rabies
  3. https://rabiesalliance.org/world-rabies-day/event-resources/logos