2023 m. Pasaulinę širdies dieną prašoma pasaulio: Naudok ❤️ Pažink ❤️

     Pasaulinė širdies diena – tai priminimas visiems visame pasaulyje, kad reikia rūpintis savo širdimis. Tai kasmetinis renginys, vykstantis rugsėjo 29 d., skirtas informuoti apie širdies ligas ir propaguoti sveikus gyvenimo įpročius. Šių metų Pasaulinės širdies dienos tema yra „ Naudok širdį, pažink širdį “.

NES MYLIME IR SAUGOME TIK TAI, KĄ ŽINOME. NES KAI ŽINOME DAUGIAU, GALIME GERIAU PASIRŪPINTI.

1999 m. Pasaulinė širdies federacija paskelbė rugsėjo 29 d. Pasauline širdies diena. Šventė švenčiama 90-yje pasaulio šalių, siekiant atkreipti dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvensenos būdą. . 1997–1999 m. Pasaulio širdies federacijos prezidentas Antoni Bayés de Luna sumanė šią idėją. Pirmoji kasmetinio renginio šventė įvyko 2000 m. rugsėjo 24 d., o iki 2011 m. Pasaulinė širdies diena buvo minima paskutinį rugsėjo sekmadienį.

     Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra dažniausia mirties priežastis pasaulyje. Apskaičiuota, kad kasmet nuo ŠKL miršta 17 mln. Koronarinė širdies liga arba insultas buvo pagrindinė šių mirčių priežastis. Dažnas klaidingas supratimas apie ŠKL yra tai, kad jis paveikia daugiau išsivysčiusių šalių žmonių, kurie labiau priklauso nuo technologijų ir gyvena sėslų gyvenimo būdą. Tačiau daugiau nei 80 proc. mirčių įvyksta vidutines ir mažas pajamas gaunančiose šalyse. Laimei, pagrindinės širdies ir kraujagyslių ligų priežastys yra keičiami veiksniai, įskaitant fizinio aktyvumo stoką, rūkymą ir netinkamą mitybą.

Štai keletas gyvenimo būdo pokyčių, kuriuos galite atlikti, kad pagerintumėte širdies sveikatą:

 1. Reguliari mankšta. Fizinė veikla bent 30 minučių per dieną gali padėti pagerinti širdies sveikatą. Tokios veiklos kaip vaikščiojimas, bėgiojimas, plaukimas ar važiavimas dviračiu yra puikiai tinkamos. Perteklinis svoris gali įtempti širdį, todėl stenkitės pasiekti ir išlaikyti sveiką svorį laikydamiesi subalansuotos mitybos ir reguliarių mankštų.
 2. Subalansuota mityba. Mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų, liesų baltymų ir sveikų riebalų, gali palaikyti širdies sveikatą. Taip pat labai svarbu apriboti sočiųjų ir transriebalų, natrio ir pridėtinio cukraus suvartojimą.
 3. Vandens vartojimas. Pakankamas vandens gėrimas visą dieną padeda palaikyti sveiką kraujotaką ir išvengti dehidratacijos.
 4. Maisto porcijų kontrolė. Stebėdami porcijų dydį, galite išvengti persivalgymo, per didelio kalorijų kiekio ir svorio padidėjimo, o tai gali prisidėti prie širdies ligų.
 5. Sumažintas druskos suvartojimas. Natrio suvartojimo apribojimas iki mažiau nei 2300 miligramų per dieną gali padėti kontroliuoti kraujospūdį ir sumažinti širdies ligų riziką.
 6. Streso valdymas. Sveikų streso valdymo būdų, pavyzdžiui, atsipalaidavimo technikų, mankštos ar pomėgių, radimas gali turėti teigiamos įtakos širdies sveikatai.
 7. Rūkymas. Rūkymas didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Rūkymas pažeidžia kraujagysles ir padidina širdies ligų riziką. Mesti rūkyti arba vengti pasyvaus rūkymo gali žymiai pagerinti širdies sveikatą.
 8. Reguliarus miego grafikas. Pirmenybė teikiama tinkamam 7–9 valandų miegui per naktį padeda sumažinti širdies ligų, tokių kaip širdies priepuolis, aukštas kraujospūdis ir nutukimas, riziką.
 9. Alkoholio vartojimo ribojimas. Per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti aukštą kraujospūdį, nereguliarų širdies plakimą ir net širdies nepakankamumą.
 10. Reguliarus sveikatos tikrinimas. Reguliarus kraujospūdžio, cholesterolio kiekio ir bendros širdies sveikatos stebėjimas atliekant įprastinius patikrinimus gali padėti nustatyti ir valdyti bet kokius galimus rizikos veiksnius.

Naudota informacija :

 1. https://world-heart-federation.org/world-heart-day/about-whd/world-heart-day-2023/
 2. https://www.ndtv.com/health/world-heart-day-2023-10-daily-habits-that-will-boost-your-heart-health-4431480