2024 m. Pasaulinė tuberkuliozės diena

     Pasaulinė tuberkuliozės (TB) diena, 2024 m. kovo 24 d., tęsiasi tema „Taip! Mes galime sustabdyti TB“. TB vis dar yra viena iš mirtingiausių ligų pasaulyje, o pastaraisiais metais nerimą kelia vaistams atsparios tuberkuliozės paplitimas.

  • Nuo 2000 m. dėl pasaulinių pastangų sustabdyti ir išgydyti tuberkuliozę išgelbėta 75 milijonai  gyvybių;
  • 2022 m. tuberkulioze sirgo 10,6 mln;
  • 2022 m. nuo tuberkuliozės mirė 1,3 mln.

TB sukelia bakterijos (Mycobacterium tuberculosis) ir dažniausiai pažeidžia plaučius. TB plinta per orą, kai plaučių tuberkulioze sergantys žmonės kosėja, čiaudi ar spjaudosi. Žmogus turi įkvėpti tik keletą mikrobų, kad užsikrėstų. Kasmet tuberkulioze (TB) suserga 10 mln. Nepaisant to, kad liga yra išvengiama ir išgydoma, kiekvienais metais nuo tuberkuliozės miršta 1,5 milijono žmonių, o tai yra didžiausias infekcinis žudikas pasaulyje.

TB yra pagrindinė ŽIV užsikrėtusių žmonių mirties priežastis, taip pat pagrindinė antimikrobinio atsparumo priežastis. Dauguma žmonių, kurie suserga tuberkulioze, gyvena mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, tačiau tuberkulioze sergama visame pasaulyje. Maždaug pusė visų tuberkulioze sergančių žmonių yra 8 šalyse: Bangladeše, Kinijoje, Indijoje, Indonezijoje, Nigerijoje, Pakistane, Filipinuose ir Pietų Afrikoje.

Apskaičiuota, kad maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų buvo užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis, tačiau dauguma žmonių tuberkulioze nesusirgs, o kai kurie išgydys šią infekciją. Tie, kurie yra užsikrėtę, bet (dar) neserga, negali jos perduoti. Žmonėms, užsikrėtusiems tuberkuliozės bakterijomis, rizika susirgti tuberkulioze yra 5–10 proc. Didesnę riziką susirgti turi tie, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, pavyzdžiui, sergantys ŽIV, sergantys netinkama mityba ar diabetu arba vartojantys tabaką.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

Naudota informacija:

  1. https://www.who.int/europe/news-room/events/item/2024/03/24/default-calendar/world-tb-day-2024
  2. https://www.who.int/health-topics/tuberculosis#tab=tab_1
  3. https://www.paho.org/en/campaigns/world-tuberculosis-day-2024