2024 m. Pasaulinės inkstų dienos tema – „Sveiki inkstai“

   Pasaulinė inkstų diena yra kasmetinis renginys, kuriuo siekiama didinti informuotumą apie mūsų inkstų svarbą ir gyvybiškai svarbų vaidmenį, kurį jie atlieka mūsų bendrai sveikatai. Diena pabrėžia prevencinio elgesio svarbą, rizikos veiksnius ir kaip gyventi sergant inkstų liga. Pasaulinė inkstų diena minima kiekvieną antrą kovo ketvirtadienį. 2024 metais ši ypatinga diena bus kovo 14 d. Tai diena, kurią žymi pasauliniai įvykiai, sveikatos patikrinimai ir edukacinės kampanijos, daugiausia dėmesio skiriant inkstų sveikatai.

   2024 m. Pasaulinės inkstų dienos tema – „Sveiki inkstai“. Minint šią dieną siekiama gerinti prieigą prie priežiūros ir optimalios gydymo praktikos.

    Apskaičiuota, kad lėtine inkstų liga (LIL) serga daugiau nei 850 milijonų žmonių visame pasaulyje, o 2019 m. mirė daugiau nei 3,1 milijono žmonių. Šiuo metu inkstų liga yra 8- oji  pagrindinė mirties priežastis ir, jei į ją  nebus kreipiamas  dėmesys,  prognozuojama, kad iki 2040 m. tai bus 5- oji  pagrindinė priežastis, dėl kurios prarandamos žmonių gyvybės.

    Norint pasiekti optimalią inkstų ligų gydymo priežiūrą, reikia įveikti įvairias kliūtis, atsižvelgiant į kontekstinius skirtumus tarp pasaulio regionų. Tai apima ankstyvos diagnostikos spragas, visuotinės sveikatos priežiūros ar draudimo apsaugos trūkumą, menką sveikatos priežiūros darbuotojų informuotumą ir iššūkius, susijusius su vaistų kaina ir prieinamumu.

   Naujas Pasaulinės inkstų dienos logotipas

Išlaikant pažįstamą spalvų schemą – geltona simbolizuoja šlapimą, raudona simbolizuoja kraują, o mėlyna – vandenį – naujasis logotipas išdidžiai pristato žalią spalvą, pabrėždamas mūsų įsipareigojimą siekti tvarumo – pagrindinės vertybės, kurią pripažįsta nefrologų bendruomenė.

Naudota informacija:

  1. https://www.worldkidneyday.org/2024-campaign/
  2. https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/world-kidney-day-2024/
  3. https://www.worldkidneyday.org/knowledge-bank-files/wkd-new-logo/

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė