Ši diena skirta atkreipti visuomenės dėmesį į alergines ligas, jų paplitimą, priežastis, sunkumus su kuriais susiduria žmonės sergantys alergine liga.

Alerginės ligos – tai imuninės sistemos atsakas į nekenksmingas organizmui daleles. Pasireiškia alergija nuo lengvų simptomų tokių kaip čiaudulys iki sunkių gyvybei pavojingų reakcijų, ir net mirčių. Žmonės ir gyvūnai būna alergiški maistui, namų dulkių erkutėms, gyvūnų plaukams, epidermiui,   žiedadulkėms, pelėsiams, vaistams, konservantams, kitoms medžiagoms, saulei, šalčiui ir net savo pačio ląstelėms. Susirgti gali tiek kūdikis tiek brandaus amžiaus asmuo. Dažniausios ligos: atopinis dermatitas, šienligė, alerginis rinitas, dilgėlinė, bronchų astma. Alerginės ligos labai pablogina sergančiųjų gyvenimo kokybę. Paplitimas alerginių ligų nuolat didėja. Daugiau nei 40 proc. populiacijos patiria alerginių reakcijų vieną ar daugiau kartų per gyvenimą. Daugeliui žmonių pasireiškia silpni simptomai. Sunkūs alerginiai negalavimai pasireiškia 10–20 proc. žmonių.

Alergiškumą skatina didėjanti aplinkos tarša, nenatūralūs maisto produktai, vaistų ir buitinės chemijos medžiagų vartojimas, netgi stresas. Alergija gali išsivystyti ir tuomet, jei stengiamasi gyventi pernelyg steriliai, jei mama kūdikį saugo nuo bet kokių dulkių ir bakterijų. Tuomet jo imunitetas nuo pirmų dienų neišmoksta kovoti.

Manoma, kad alergijos atveju organizmo šalinimo sistemos (kepenys, inkstai, virškinimo traktas) yra perkrautos, todėl organizmas toksinus šalina per odą (atopinis dermatitas, alerginis dermatitas, kontaktinis dermatitas ir kt.) ar per kvėpavimo takų gleivinę (alerginis rinitas, bronchinė astma). Alergija yra sudėtinga liga – ji gali pasireikšti labai greitai (per kelias minutes ar valandas) arba labai lėtai (net kelių dienų laikotarpyje).

Alergijos itin suaktyvėja pavasarį ir vasarą. Tai laikotarpis, kurio metu gali pablogėti alergiškų žiedadulkėms žmonių savijauta dėl gausaus augalų žydėjimo. Žiedadulkių koncentracija ore būna padidėjusi nuo kovo iki spalio mėnesio, todėl šiuo laikotarpiu žmonėms, turintiems padidintą jautrumą tam tikroms žiedadulkėms, prasideda arba atsinaujina alerginės ligos, tokios kaip alerginis rinitas ir bronchų astma.

Alergijos simptomai gali būti labai įvairūs: pykinimas, rėmuo, pilvo pūtimas, skausmas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, odos niežėjimas, bėrimai, alerginė sloga, akių uždegimas, šienligė, astma. Prasidėjus itin stiprioms alerginėms reakcijoms (tinimams, dusuliui, priepuoliams ir pan.) reikia nedelsti ir kreiptis į medikus.

Alergijos prevencija:

Alergijai galima užkirsti kelią, jeigu vaikas žindomas pirmuosius keturis-šešis mėnesius. Nėščiosios ir jų artimieji neturėtų rūkyti, vaiką reikia saugoti nuo tabako dūmų. Vertėtų kaip įmanoma labiau pasirūpinti tinkamu patalpų klimatu, priežiūra, valymu, tinkamai pasirinkti valymo priemones. Svarbu atkreipti dėmesį į kosmetikos, parfumerijos, asmens higienos sudėtį bei juose esančias medžiagas. Sezono metu įsitikinti ar augalai esantys šalia nesukelia alergijos, šienligės.

 

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Inga Mackelienė

Naudota informacija:

  1. https://www.laaa.eu/liepos-8-tarptautine-alergijos-diena/
  2. https://day.lt/sventes/straipsniai/tarptautine_alergijos_diena
  3. https://www.worldallergy.org