Minima: 2022.09.22

    Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio” buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. 2000 m. tokai akcija jau surengta 760-yje Europos miestų. 2001 m. gruodžio 8 d. Berlyno Aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmųjų akcijų ,,Mieste – be savo automobilio“ rezultatai ir pasirašyta visų šalių, dalyvaujančių šioje akcijoje, aplinkos ministrų deklaracija. Tarp šių šalių yra ir Lietuva. Nuo tada rugsėjo 22-oji paskelbta Tarptautine diena be automobilio.

    Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai, patiems prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo. Lietuvos miestuose aplinka ypač užteršta nuo daugybės senų (10-15 m. senumo) automobilių. Be to, ne mažesnė problema ir eismo saugumas. Lietuvoje avarijose žūsta gerokai daugiau žmonių, nei kitose Europos šalyse.

     Aplinkos ministerija kartu su Lietuvos policija įgyvendina akciją, kurios metu rugsėjo 21 dieną didžiausiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, Klaipėdoje – bus stabdomi vairuotojai ir kviečiami keliauti aplinkai draugiškais būdais. Akcijos metu savivaldybės dovanos vienkartinius viešojo transporto bilietėlius ir kvies Dieną be automobilio paminėti renkantis viešąjį transportą. Miesto maršrutiniai autobusai rugsėjo 22 dieną Panevėžyje, kaip ir kituose šalies didmiesčiuose, veš nemokamai.

     Susimąstyti apie tokį pokytį šiemet siekiama priversti net ir užkietėjusius automobilininkus, todėl Lietuvos gyventojai šią dieną kviečiami išbandyti tvarią ir patogią alternatyvą – visą ketvirtadienį (rugsėjo 22 d.) susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ dvylikoje Lietuvos miestų nemokamai suteiks 500 el. paspirtukų. Be to, Europos judumo savaitės metu paspirtukų entuziastai visoje šalyje gali varžytis specialiame iššūkyje, o rugsėjo 22 d. paaiškės trys daugiausia kilometrų „Bolt“ el. paspirtukais nuvažiavę paspirtukininkai.

     Dieną be automobilio didmiesčiuose ir daugelyje kitų savivaldybių viešasis transportas keleivius veš nemokamai. Sostinėje bus rengiamos orientacinės varžybos ir kiti renginiai, keliose gatvėse bus uždarytas automobilių eismas.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

 

Naudota informacija :

  1. https://day.lt/sventes/straipsniai/diena_be_automobilio
  2. https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/diena-be-automobilio-autobusai-ves-nemokamai/
  3. https://smlpc.lt/lt/aplinkos_sveikata/transportas_sveikata_ir_aplinka/rugsejo_22-oji__tarptautine_diena_be_automobilio.html