Pasaulinė AIDS diena minima nuo 1988 m. Šiais metais įvyko visų pasaulio šalių Sveikatos ministrų susitikimas, kurio metu nuspręsta keistis su šia liga susijusia informacija tarp medikų ir minėti gruodžio 1-ąją kaip kovos su AIDS dieną.

     Gruodžio 1 d. – pasaulinė kovos su AIDS diena. Nuo 1981-ųjų, kada buvo užregistruotas pirmasis šios ligos atvejis, vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti, nors mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą, kurie padeda kovoti su ŽIV (žmogaus imuniteto virusu) ir taip prailginti gyvenimą. Sergančių AIDS ir nešiojančių ŽIV Lietuvoje irgi daugėja, todėl reikia susirūpinti brangiausiu žmogaus turtu – gyvybe. Išankstiniais duomenimis, šiais metais (iki lapkričio 1 d.) Lietuvoje registruota 200 naujų ŽIV infekcijos atvejų, iš kurių 115 vyrų, ir 85 moterys

     Nelygybė, kuri tęsia AIDS pandemiją, nėra neišvengiama,  galima su ja susidoroti. Šią Pasaulinę AIDS dieną, gruodžio 1 d., UNAIDS ragina kiekvieną iš mūsų spręsti nelygybės problemas, kurios stabdo pažangą kovojant su AIDS.

     Šūkis „Išlyginti“ yra raginimas veikti. Tai ragina mus visus imtis patikrintų praktinių veiksmų, reikalingų siekiant sumažinti nelygybę ir padėti sustabdyti AIDS. Jie apima:

  • Padidinti ŽIV gydymo, tyrimų ir prevencijos paslaugų prieinamumą, kokybę ir tinkamumą, kad visi būtų gerai aptarnaujami.
  • Reformuoti įstatymus, politiką ir praktiką, kad būtų pašalinta stigma ir atskirtis, su kuria susiduria ŽIV užsikrėtę žmonės ir pagrindinės bei marginalizuotos gyventojų grupės, kad kiekvienas būtų parodytas pagarba ir būtų laukiamas.
  • Užtikrinti dalijimąsi technologijomis, kad bendruomenės ir pasauliniai pietai bei šiaurė būtų vienodai prieinami geriausiems ŽIV mokslams.
  • Bendruomenės galės pasinaudoti ir pritaikyti pranešimą „Išlyginti“, kad pabrėžtų konkrečias nelygybes, su kuriomis jos susiduria, ir primygtinai reikalingų veiksmų jai spręsti.

     Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, iš viso (per visą ŽIV registravimo laikotarpį) Lietuvoje užregistruoti 3783 ŽIV užsikrėtę žmonės, iš kurių vyrų yra 3,5 karto daugiau nei moterų – atitinkamai 2934 vyrai ir 849 moterys (lapkričio 1 d. duomenimis). Tiesa, per pastaruosius trejus metus (2019–2021 m.) sergamumo ŽIV rodiklis sumažėjo atitinkamai nuo 5,4 iki 4,3 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

   Nors ŽIV / AIDS ligos gydymas Lietuvoje kompensuojamas, tačiau net pusė savo ŽIV statusą žinančių žmonių nesigydo. Siekti gydymo ŽIV užsikrėtusiems asmenims itin trukdo vyraujanti stigma bei diskriminuojančios nuostatos užsikrėtusiųjų atžvilgiu.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė

Naudota informacija :

  1. https://day.lt/sventes/straipsniai/aids_diena
  2. https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/minime-pasauline-kovos-su-aids-diena
  3. https://trello.com/1/cards/6368c6921d19d601f273ae1d/attachments/6368f5911dc0aa009714b6dd/download/Group_16_9.jpg
  4. https://www.unaids.org/en/2022-world-aids-day