Šaltuoju metų laiku žiemos traumų tema yra labai aktuali. Kiekvienais metais, paspaudus šaltukui ir pasnigus, žmonių tyko pavojus paslydus ir nukritus susižaloti. Traumos gali įvykti bet kur, bet kada ir bet kuriam. Esant permainingiems orams, o ypač plikledžiui, vaikščioti pasidaro itin sunku, todėl neatsargus elgesys vaikštant apledėjusiais šaligatviais, keliukais, žaidžiant ant ledo, pramogaujant rogutėmis, dažnai gali baigtis sumušimais, nusibrozdinimais, galvos sutrenkimu, galūnių patempimais ar net kaulų lūžiais.

     2022 m. gruodžio 8 d. Velžio gimnazijos 2a bei 3c klasės mokiniams vyko praktiniai užsiėmimai „Žiemos pavojai, 1-oji pagalba užspringus”. Užsiėmimo metu su mokiniais aptarėme žiemos pavojus, ką daryti ir kaip elgtis, jei iš tiesų nutiktų nelaimingas atsitikimas ant sniego ar ledo. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė užsiėmimų metu vaikus supažindino su pirmos pagalbos rinkiniu. Mokėmės suteikti pirmąją pagalbą užspringimo metu, atlikome ir Heimlicho manevrą su mokomąją liemene. Su 3c klasės mokiniais pildėme knygeles „Pirmoji pagalba”. Prisiminėme ir bendrosios pagalbos telefono numerį – 112, kuriuo reikia skambinti nutikus nelaimei.

     Sumažinti įvairių traumų riziką padeda atsargumas. Svarbu tinkama avalynė, labai atsargiai lipti ir nulipti laiptais, stebėti kur takeliai yra pabarstyti smėliu, būti atsargiems įėjus į įstaigą, nes prie batų prilipęs sniegas, sudaro slidų tirpstančio sniego sluoksnį. Geriausiai eiti mažesniais žingsneliais. Pramogaudami ant sniego ar ledo, įstaigos žaidimų aikštelėse, pagalvoti apie apsauginius šalmus. Eidami prie pastatų, atkreipti dėmesį ar pastogėje nekaba varvekliai. Svarbiausia taisyklė: niekada, einant slidžiu keliu nelaikyti rankų kišenėse, – tai trukdo išlaikyti koordinaciją, o griūvant – amortizuoti smūgį.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Gabrielė Vainauskienė