Sveiki dantys – vienas svarbesnių vaikų sveikatos veiksnių. Dantų būklė prastėja vis jaunesnio amžiaus vaikams. Remiantis PSO duomenimis, 70 proc. žmogaus sveikatos priklauso nuo aplinkos ir gyvenimo būdo bei įpročių, 20 proc. paveldima ir 10 proc. lemia medicininė priežiūra. Atliktos apklausos apie asmens higienos įpročius, vykdytos tarp 11–15 metų amžiaus moksleivių 43 šalyse, duomenimis dažniau nei kartą per dieną dantis valo nuo 52 proc. iki 65 proc. mergaičių ir tik nuo 40 proc. iki 42 proc. berniukų. Pabrėžtina tai, kad Lietuvoje šie rezultatai yra vieni blogiausių. Vertinant pagal vaikų sveikatos stebėsenos IS statistinės informacijos duomenis 2020-2021 metų, 7–17 metų amžiaus vaikų tik 21 proc. turėjo visiškai sveikus dantis. Norint išsaugoti burnos sveikatą ir stabilizuoti ėduonies paplitimą, didelės reikšmės turi profilaktinės priemonės ir higieninių įpročių diegimas ankstyvajame amžiuje.
Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijoje balandžio 18 dieną apsilankė Mažosios Medicinos Mokyklos lektorės Rolanda ir Kotryna. Interaktyvioje edukacijoje dalyvavo 7 klasės mokiniai. Jos metu susipažino su taisyklinga burnos higiena, dantų ligomis, žaidimo būdu išbandė dantų plombavimą. Gyvai pamatė kokias priemones naudoja burnos higienistas. Susipažino su dantų ir burnos dalimis, dantų pavadinimais. Ypač lektorės akcentavo teisingos dantų priežiūros ir mitybos įpročių svarbą. Užsiėmimo metu mokiniai ne tik teoriškai papildė savo žinių bagažą, bet taip pat atliko praktines užduotis, žaidė žaidimus, kurie skatina geresnį žinių pasisavinimą.
Gegužės 4 dieną 2 klasės mokiniai dalyvavo užsiėmime „Mėgaukis sveika šypsena“. Sveikatos specialistė papasakojo pamokančią Tomuko istoriją, kuri leido suprasti kaip svarbu kuo ilgiau išlaikyti sveikus dantis. Nors antrokai, apie dantų priežiūrą žinių turi, tačiau dažnai pamiršta juos išsivalyti, ne visi valo tarpdančius, neskalauja burnos po valgio ar užkandžiavimo. Tad užsiėmimo metu, dar kartą pakartojome teisingos burnos priežiūros taisykles, prisiminėme dantų valymo laiką, trukmę ir kokius maisto produktus dažniausiai reikėtų vartoti, kad nepakenktų dantims. Aptarėme kokias priemones būtina naudoti dantų švarai palaikyti. Veiklos pabaigoje sudalyvavo mini viktorinoje. Mokiniams padalintos atmintinės apie tinkamą dantų higieną.
Gera burnos sveikata leidžia labiau pasitikėti savimi, suteikia gyvenimo gerovę, gebėjimą lengviau bendrauti, dirbti be skausmo ir nejausti diskomforto, todėl ja reikia rūpintis nuolatos nuo pat ankstyvos vaikystės iki gilios senatvės. Tinkamus burnos higienos įpročius privalu formuoti nuo mažens, o pirmiausia už tai turi būti atsakinga šeima ir šalia esančių suaugusiųjų pavyzdys.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Aušra Džiugelytė