Ar esi geras draugas?

  Geriausiai vaikai mokosi bendraudami su savo bendraamžiais. Toks bendravimas perauga į draugystę. Šio amžiaus vaikai dar nelabai sugeba suprasti kito žmogaus požiūrį ir tiki, kad kiti vaikai galvoja taip pat, kaip ir jie patys. Tačiau jau 5 -7 metų amžiuje vaikams patinka turėti draugų, ir jie aiškiai pasirenka, kurie vaikai jiems patinka labiau už kitus. Tad draugystė vaikams padeda augti, pažinti pasaulį, atskleisti save, leidžia kartu smagiai leisti laiką, dalintis paslaptimis, patirtimi ir patarimais, suteikia daugybę progų ir drąsos įgyvendinti įvairius sumanymus ir įsitraukti į įdomias veiklas.

    Tačiau ne visiems vaikams pavyksta greitai susirasti draugų dėl  ramaus, drovaus būdo ar priešingai agresyvaus, šiurkštaus elgesio, negalios požymių ar fiziologinės išvaizdos. Tokie vaikai dažnai patenka į uždarą ratą, kurio be tėvų ir specialistų pagalbos negali įveikti. Norint padėti vaikams puoselėti draugystės įgūdžius reikia skatinti vaiką užmegzti ryšius, palaikyti draugiškus santykius, padėti spręsti susidariusius konfliktus.

      Birželio 6 dieną su Smilgių ikimokyklinės įstaigos „Pelėdžiukų“ grupės vaikais aiškinomės kas yra draugystė, kaip susirasti tikrą draugą, ar patys esame geri draugai? Vaikai labai aktyviai diskutavo kaip turi elgtis tikras draugas, vardijo kokie yra geri draugai, kurie nelabai. Užsiėmimo pabaigoje pažiūrėjome ir aptarėme animacinį filmuką „Tikras draugas.“ Priėjome išvados, kad ne tas tikras draugas, kuris ūgiu didelis, o tas, pas kurį širdelė didelė, kuris visada atvyks padėti ir palaikyti, esant bėdai.

    Svarbu kalbėtis su vaiku apie jo veiksmus, nupasakojant vaiko veiksmus žodžiais, kuriais galima padėti jam suprasti ir kartu pakeisti elgesį, kuris sukelia kitiems vaikams problemų ir nėra tinkamas ir priimtinas kuriant draugiškus santykius. Būtina pabrėžti draugiškumo privalumus ir vaikas matydamas pozityvaus elgesio pasėkmes, daug mieliau savo elgesiu stengsis integruotis į kitų vaikų būrį. Labai svarbu padėti darželinukams įveikti atstūmimą skatinant kitus vaikus vengti tokių pasisakymų kaip: „tau negalima”, „eik iš čia”. Draugystė – nelengvas procesas. Tikri draugai neatsiranda staiga. Reikia nemažai laiko, kad pažįstamas vaikas taptų draugu. Tam, kad susidraugautum su kitu neužtenka vien noro tai padaryti, svarbu pačiam parodyti, kad esi nuoširdus ir draugiškas.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

 Valentina Kaušakienė