Ar sunki mano kuprinė?

    2023 m. rugsėjo mėn. Velžio gimnazijoje vyko 1a, 1b ir 1c klasių kuprinių svėrimo užsiėmimai „Ar sunki mano kuprinė?“. Užsiėmimų metu buvo sveriamos ne tik pirmokų kuprinės, bet ir jie patys, kad tiksliai būtų apskaičiuota, ar vaikai nešioja ne per sunkias kuprines. Mokiniams buvo parodyta, kaip taisyklingai susireguliuoti kuprinės diržus, kad kuprinė butų taisyklingai uždėta ant pečių. Priminta atšvaitų paskirtis ant kuprinės. Viso dalyvavo 58 pirmokai. Nustatyta, kad 35 pirmokai nešioja per sunkias kuprines, nes optimalus pilnos kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. vaiko kūno masės. Su gautais rezultatais buvo supažindinti vaikai, mokytojos bei mokinių tėvai. Pirmokams paaiškinta, kad į kuprines dėtųsi tik tai dienai reikiamus vadovėlius, sąsiuvinius, kad nesinešiotų po du penalus ar pilnas gertuves vandens joje. Nustatyta, kad ir pačios pirmokų kuprinės per sunkios. Kiekvienas pirmokas gavo atmintinę apie taisyklingą laikyseną, kad tėvai pasiskaitytų ir žinotų, jog papildomas kuprinės svoris yra žalingas vaikų sveikatai bei laikysenai.

 

    Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės. Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, jai įtaką daro netinkama aplinka: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per mažai juda arba dirba tokius darbus, kurių krūvis neatitinka vaiko amžiui būdingų morfologinių ir fiziologinių ypatumų. Įvairių šalių mokslininkų tyrimais įrodyta per daug sveriančių ar netinkamai nešiojamų kuprinių įtaka kaklo, pečių, nugaros skausmų, pasunkėjusio kvėpavimo bei netaisyklingos laikysenos vystymuisi.

    Formulė, pagal kurią buvo skaičiuota:

    Kuprinės svoris  (kg.)* 100 proc. /vaiko svoris

Rekomendacijos kuprinėms:

  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
  • Mokyklinės kuprinės turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą.
  • Mokyklinės kuprinės turi būti su diržais ir rankenėlėmis.
  • Mokyklinių kuprinių diržų ilgis turi būti reguliuojamas.
  • Mokyklinių kuprinių diržų plotis 40–45 cm atstumu nuo diržų tvirtinimo vietos prie kuprinės viršutinės dalies turi būti 3,5–4,0 cm, kitose dalyse – ne mažesnis kaip 2,0–2,5 cm.
  • Pradinių klasių moksleivių mokyklinių kuprinių svoris turi būti ne didesnis kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 1 000 g.
  • Taip pat atkreipiame dėmesį, kad mokyklinės kuprinės ir jų dalys turi būti tokių konstrukcijų, kad nekiltų pavojus vaikams susižeisti.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Gabrielė Vainauskienė