Asmens higiena paauglystėje

2025 m. kovo 3 d. Velžio gimnazijos 6a klasės mokiniams vyko paskaita „Asmens higiena paauglystėje”. Paauglystė – tai laikotarpis, kai organizmas sparčiai vystosi ir keičiasi. Per savo brendimo metus paaugliai patiria daugybę pokyčių. Tai apima fizinius, emocinius ir psichinius pokyčius, kurie kartais gali būti didžiuliai tiek paaugliams, tiek tėvams. Anksti kai kuriuos labiausiai varginančius fizinius pokyčius galima suvaldyti laikantis gerų kasdienių asmeninės higienos įpročių.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paaugliams dėl hormonų pokyčių gali atsirasti riebi oda, spuogai, suintensyvėja prakaitavimas, pradeda ant kūno augti plaukai, keičiasi plaukų struktūra ir kvapai, atsiranda menstruacijos (mergaitėms), ejakuliacija (berniukams), „šlapi sapnai“ (berniukams). Paauglys pradžioje gali nesuprasti visų su juo vykstančių pokyčių, todėl reikėtų jiems paaiškinti, kad jų kūno pokyčiai yra normalūs ir vyksta visiems paaugliams, tik skirtingu laiku. Paaugliams ypatingai svarbi gera higiena ir savęs priežiūros pagrindai, kad jaustųsi žvalūs, švarūs ir pasitikintys savimi, ypač kai jie kiekvieną dieną eina į mokyklą, bendrauja su kitais.

Odos priežiūra

Paauglystėje dėl padidėjusios riebalų gamybos dažnai atsiranda spuogų, inkštirų ir kitų odos problemų. Norint išvengti odos užterštumo: veidą plauti du kartus per dieną švelniu prausikliu, naudoti drėkinamąjį kremą, pritaikytą pagal odos tipą, vengti veido lietimo nešvariomis rankomis, būtinai sveikai maitintis ir gerti pakankamai vandens.

Plaukų higiena

Dėl aktyvesnių riebalinių liaukų plaukai gali greičiau riebaluotis. Todėl svarbu plauti plaukus reguliariai, atsižvelgiant į jų tipą (kasdien ar kas kelias dienas). Naudoti švelnų šampūną ir, jei reikia, kondicionierių. Tam, kad plaukai būtų švarūs, trenkant galvą nebūtina naudoti daug šampūno ar plauti juos kelis kartus, nes taip galima pažeisti plaukų struktūrą, atimant iš jų natūralias riebiąsias medžiagas, kurios plaukams suteikia elastingumo ir blizgesio. Džiovinant plaukus vengti per didelio karščio (pvz., plaukų džiovintuvų, tiesintuvų), stengtis plaukų neperdžiovinti, nes jie taps šiurkštūs, lūžinės, šakosis plaukų galai. Kiekvienas asmuo šeimoje turi turėti savo asmenines šukas.

Burnos higiena

Sveika burnos higiena padeda išvengti dantų ėduonies ir blogo kvapo. Todėl valyti dantis reikia du kartus per dieną su fluoro turinčia dantų pasta. Nakčiai rekomenduojama naudoti remineralizuojančia dantų pastą. Šepetėlis turi būti minkštas. Dienos metu po valgio reikia naudoti dantų siūlą ir skalavimo skystį, kad pašalintume maisto likučius iš tarpdančių. Vengti vartoti per didelio saldumynų ir gazuotų gėrimų.

Kūno priežiūra ir prakaitavimas

Aktyvėjant prakaito liaukoms, kūnas gali skleisti stipresnį kvapą, todėl būtina, praustis po dušu kasdien, ypač po fizinės veiklos. Naudoti dezodorantą arba antiperspirantą tik ant švaraus kūno. Dėvėti švarius, kvėpuojančius drabužius, kurie sugeria prakaitą.

Rankų higiena

Rankos – viena judriausių kūno dalių. Rankų plovimas yra svarbi prevencinė priemonė padedanti apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu. Todėl rankas reikia plauti su muilu ir vandeniu po kiekvieno apsilankymo tualete, prieš valgį ir po kontakto su nešvariais paviršiais, prieš maisto ruošimą, ruošiant maistą ir jį paruošus, po sąlyčio su gyvūnais ar gyvulinės kilmės atliekomis, pakosėjus, nusičiaudėjus ar išsipūtus nosį ir visais atvejais kai rankos yra nešvarios. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, naudoti dezinfekcinį skystį arba drėgnas servetėles.

Ausų higiena

Kasdien reikia plauti ausis, nes ausies viduje susikaupę nešvarumai ir siera ne tik yra terpė veistis mikrobams, bet ir pablogina klausą. Jeigu ausų lezgeliai pradurti ir nešiojami auskarai, vakare juos reikia išsiverti, lezgelius išvalyti spiritu. Jei klausomojoje landoje susikaupia daugiau sieros, ji išvaloma vatos suktuku.

Intymi higiena

Paauglystėje labai svarbu tinkamai prižiūrėti intymias kūno vietas. Kasdien plauti intymias zonas šiltu vandeniu ir švelniu prausikliu. Mergaitėms rekomenduojama naudoti specialius higieninius įklotus ar tamponus menstruacijų metu ir juos keisti kas 2 – 3 valandas. Vengti sintetinių apatinių drabužių – geriau rinktis medvilninius, nes jie leidžia odai kvėpuoti, keisti juos kasdien.

Drabužių ir avalynės higiena

Tvarkingi drabužiai ir avalynė padeda išlaikyti gerą savijautą. Reikia kasdien keisti apatinius drabužius ir kojines. Skalbti po kiekvieno dėvėjimo. Ypatingai tuos, kurie yra arčiausiai kūno: marškinėliai, palaidinės, megztiniai, apatinis trikotažas. Netgi naktiniai ir pižama turėtų būti keičiami kasdien prieš miegą. Dėvėti švarius ir orui pralaidžius drabužius. Reguliariai vėdinti ir valyti avalynę, gerai ją išdžiovinti.

Asmens higiena paauglystėje yra neatsiejama sveikatos ir geros savijautos dalis. Laikantis šių higienos įpročių, galima išvengti daugelio odos problemų, nemalonių kvapų ir infekcijų. Svarbiausia – įtraukti higieną į kasdienę rutiną ir rūpintis savo kūnu nuolat!

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Daiva Banėnienė