Balandžio 25 d. Pasaulinė maliarijos diena

        Šiemet Pasaulinę maliarijos dieną, minimą balandžio 25-ąją, Pasaulio sveikatos organizacija ragina bendradarbiauti siekiant didinti informuotumą apie maliariją, skatinti prevenciją ir užtikrinti, kad kiekvienas pasaulio gyventojas, nepriklausomai nuo geografinės ar ekonominės padėties, turėtų galimybę gauti reikalingas sveikatos paslaugas ir priemones, reikalingas šiai ligai įveikti.


·      Šių metų maliarijos dienos šūkis ragina atkreipti dėmesį į sveikatos lygybės, lyčių lygybės ir žmogaus teisių užtikrinimą teikiant pagalbą maliarijos paveiktiems asmenims visame pasaulyje. 2021 m. Pasaulio sveikatos organizacija pristatė pirmąją vakciną nuo maliarijos, kuria pradėti skiepyti Afrikos regione augantys vaikai, o 2023 m. prevencijos priemones papildė antroji vakcina. Europos vaistų agentūroje yra autorizuota vakcina nuo maliarijos, skirta 6 savaičių–17 mėnesių kūdikiams skiepyti endeminėse vietovėse. Ši vakcina apsaugo ne tik nuo tropinės maliarijos, bet ir nuo hepatito B.
·      Maliarija yra sunki, kartais gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia Plasmodium genties kraujo pirmuonys. Šią infekciją perduoda uodai, maitindamiesi žmogaus krauju. Liga dažniausiai pasireiškia aukšta temperatūra, šaltkrėčiu, į gripą panašiais simptomais. Žmogui maliariją sukelia penkios parazitų rūšys: Plasmodium falciparum, P. vivax, P. ovale, P. malariae ir P. knowlensi („zoonozinė“ maliarija natūraliai plinta tarp makakų Pietryčių Azijos šalyse, tačiau gali būti perduota ir žmogui).

Maliarija ligos simptomai:

  • Galvos skausmas
  • Prakaitavimas
  • Bendras silpnumas
  • Blužnies padidėjimas
  • Karščiavimas
  • Šaltkrėtis
  • Strėnų skausmas
  • Mažakraujystė
  • Kepenų padidėjimas
  • Drugio priepuoliai

             Vienas iš svarbiausių būdų, kaip kovoti su maliarija, yra informuotumas. Labai svarbu žinoti, kuriose šalyse ši liga yra paplitusi ir kaip jos saugotis.  Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija. Uodų įkandimų būtina saugotis vykstant į Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos šalis.
·      Maliarijos sukėlėjus platinantys Anopheles uodai yra linkę maitintis tamsiuoju paros metu, iki patekant saulei. Tad vakarais ir naktį rekomenduojama naudoti uodus atbaidančius preparatus (repelentus), dėvėti apsauginius drabužius, apgaubti lovas insekticidais impregnuotais tinklais. Kaip minėta, nuo maliarijos apsaugo antimaliariniai vaistai, kuriuos prieš kelionę paskiria gydytojas, atsižvelgdamas į sukėlėjo paplitimą ir atsparumą šalyje, į kurią planuojama keliauti.
·      Pasitikrinti, kokiose šalys yra rizika užsikrėsti maliarija, galima NVSC interneto svetainėje šiuo adresu: https://nvsc.lrv.lt/lt/skiepai-keliautojams/

 

Naudota indormacija:

1. https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/nvsc-keliautojams-pataria-pasirupinti-maliarijos-prevencija/
2. https://www.who.int/campaigns/world-malaria-day/2024
3. https://www.who.int/campaigns/world-malaria-day/2024/who-is-at-risk

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Aušra Rešimavičienė