Š.m. lapkričio 9 d. baigėsi tris mėnesius vykdytas projektas „MANO ŠIRDIS-MANO SVEIKATA“. Berčiūnuose Sveikatos stiprinimo programa (toliau ‒ Programa) prasidėjo š.m. rugsėjo 21 d., kuri vyko Berčiūnų bendruomenės namuose (Rožių g. 1, Berčiūnų k., Panevėžio r.). Programa, buvo skirta širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, kuri buvo įgyvendinta Berčiūnų bendruomenės nariams. Programa buvo taikoma suaugusiems asmenims, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizika, arba asmenims, kurie kreipėsi savanoriškai. 30 asmenų pradėjo Programą, iš jų 18 kurie pilnai baigė programą. Programą baigusiais asmenimis laikomi asmenys, kurie dalyvavo ne trumpiau kaip 80 proc. Programą sudarė teoriniai ir praktiniai užsiėmimai.
Projektas „MANO ŠIRDIS-MANO SVEIKATA“ vyko 3 mėnesius (š.m. rugsėjo-lapkričio mėn.) su galimybe konsultuotis su Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistais (toliau ‒ Biuro) ir pasibaigus projektui. Projekto metu buvo sudaryta 30 asmenų grupė, kurioje dažniausiai susirinkdavo nuo 20 iki 30 Programos dalyvių. Projektas buvo vykdomas po 1-2 užsiėmimus kas savaitę pagal iš anksto aptartas temas ir užsiėmimų trukmę, kiekvienas Programos dalyvis turėjo Sveikatos stiprinimo programos grafiką. Projektą įgyvendino Panevėžio rajono savivaldybės visuomenė sveikatos biuro specialistės: Kristina Šlekienė, Dovilė Švabinskienė, Inga Mackelienė. K. Šlekienė atliko administracinį, Programos koordinavimo, dalyvių konsultavimo darbą, D. Švabinskienė ir I. Mackelienė padėjo kolegei, K. Šlekienei, programos metu: atliko programos dalyvių registraciją, konsultavo Programos dalyvius, norintiems atliko kūno sudėties analizę.
Projekto tikslas – siekti motyvuoti gyventojus gyventi sveikiau ir sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką.
Projekto uždaviniai:
- Supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais.
- Išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, rinktis sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą.
- Stiprinti rizikos grupės asmenų sveikatą.
Programos metu paskaitas skaitė ir praktinius užsiėmimus vedė specialistai:
- Visuomenės sveikatos specialistas, turintis teisę vykdyti visuomenės sveikatos stiprinimą pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. lapkričio 15 d. įsakymą Nr. V-918 „Dėl Savivaldybės visuomenės sveikatos biure privalomų pareigybių sąrašo ir joms keliamų kvalifikacinių reikalavimų aprašų patvirtinimo“ (toliau – įsakymas Nr. V-918);
- visuomenės sveikatos specialistas, turintis teisę vykdyti visuomenės sveikatos stiprinimą sveikos mitybos skatinimo srityje pagal įsakymą Nr. V-918;
- Gydytojas kardiologas;
- Psichologė;
- Kineziterapeutas; specialistas, atitinkantis Lietuvos Respublikos sporto įstatymo 11 straipsniu nustatytus reikalavimus;
- Gydytoja dietologė;
- Gydomosios mitybos specialistė.
Projekto programa:
1. Individualus pokalbis su kiekvienu programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, dalyviu. Pirmo susitikimo metu kiekvienas dalyvis buvo konsultuojamas individualiai visuomenės sveikatos stiprinimo specialisčių K. Šlekienės ir D. Švabinskienės. Kiekvienas dalyvis buvo individualiai informuojamas apie Programą ir lektorių kvalifikacijas. Buvo išsiaiškinami dalyvio sveikatos prioritetai, poreikiai bei pageidavimai. Dalyvis buvo motyvuojamas nepertraukiamai lankyti užsiėmimus, praktiškai taikyti specialistų patarimus ir siekti konkrečių sveikatos gerinimo tikslų. Dalyviui sutinkant, buvo išmatuojami ir užrašomi svarbiausi kūno rodikliai (kūno masės indeksas, liemens apimtis, arterinis kraujo spaudimas), atlikta kūno sudėties analizė (raumenų svoris, kūno riebalų kiekis (%), kūno skysčių kiekis (%), raumenų masė, kūno sudėjimo tipas, mineralinė kaulų masė, bazinė medžiagų apykaita (kcal)). Su dalyviais aptariami matavimų rezultatai.
2. Paskaita, tema širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniai ir jų profilaktika, sveikatos rodiklių supratimas. Gydytojas kardiologas Rokas Šerpytis paskaitos metu aptarė pagrindinius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius ir jų įtaka sveikatai, lipidų ir gliukozės kiekio kraujyje kontrolės reikšmę, cukrinį diabetą, jo komplikacijas, taip pat rūkymo ir alkoholio poveikį sveikatai. Projekto dalyviai turėjo galimybę užduoti klausimus gydytojui kardiologui ar gauti individualią konsultaciją.
3. Paskaitos, tema mitybos reikšmė lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimui bei profilaktikai. Gydomosios mitybos specialistė Ilona Kuodienė ir gydytoja dietologė Virginija Genovaitė Vilemienė skaitė pasaitas apie taisyklingą mitybą, jos sampratą ir pagrindinius mitybos principus. Paskaitų metų aptarta: sveika mityba − samprata ir pagrindiniai principai, maistinės medžiagos ir jų svarba žmogaus organizmui. Rekomenduojamos energijos ir maistinių medžiagų paros normos ir jų kiekiai Lietuvos gyventojų mityboje. Veiksniai, lemiantys maisto produktų bei gėrimų palankumą ar nepalankumą sveikatai bei maisto pasirinkimo piramidė. Taip pat buvo pasakojama apie daržovių, vaisių, žuvies, viso grūdo produktų, skaidulinių medžiagų, geriamojo vandens vartojimo naudą. Akcentuota būtinybė mažinti maiste sočiųjų riebalų, transriebalų (riebalų rūgščių transizomerų), cukraus ir druskos kiekį. Dalyviai supažindinti su maisto produktų ženklinimo „Rakto skylutės“ simboliu. Padalinti gyvensenos dienynai su maisto produktų etiketėse pateikta informacija, jų supratimą. Aptartos dietos bei jų įtaka sveikatai bei valgymo sutrikimai. Buvo mokoma apie netinkamos mitybos įtaką sveikatai, sveikos mitybos principus ir teikiamos rekomendacijos.
4. Paskaita ir maisto degustacija, tema sveikatai palankaus maisto gaminimas. Gydytoja dietologė V. G. Vilemienė skaitė paskaitą apie sveikatai palankaus maisto gaminimo ypatumus, maistines savybes tausojančius patiekalų gamybos būdus ir techninius sprendimus. Buvo degustuojamas sveikatai palankus maistas ir gėrimai. Dalyviai turėjo galimybę jungtis į diskusiją, kurios metu taip pat turėjo galimybę užduoti klausimus gyd. dietologei ir gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus. Dalyviai turėjo galimybę pasidalinti mitybos receptais, gaminimo būdais, pasidalinti savo patirtimi su kitais Programos dalyviais.
5. Paskaitos ir fizinio aktyvumo užsiėmimai, tema sveikatinamojo fizinio aktyvumo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai. Kineziterapeutas Olegas Lukminas vedė paskaitas ir fizinio aktyvumo užsiėmimus. O. Lukminas skaitė paskaitas apie fizinio aktyvumo reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai. Aptarė PSO ir Lietuvos fizinio aktyvumo rekomendacijas. Tai pat fizinio aktyvumo galimybes darbe, laisvalaikiu bei vykstant iš vienos vietos į kitą. Buvo aptarti ir praktiškai išmėginti kai kurie fizinio pajėgumo vertinimo būdai, aptarta rezultatų reikšmė. Buvo vykdomas sveikatinamasis fizinis aktyvumas (mankštos / vaikščiojimas salėje ir gamtoje, koordinacijos lavinimo pratimai ir kt.). Dalyviai buvo mokomi teisingos fizinių pratimų technikos.
6. Paskaita, tema streso reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui. Streso valdymas. Kitas susitikimas vyko su psichologe Jūrate Bortkevičiene. Aptarta streso samprata ir jo įtaka širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui. Taip pat streso išvengimo ir įveikimo būdai, darbo ir poilsio režimo įtaka sveikatai bei darbo ir poilsio planavimas. Akcentuojama atsipalaidavimo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai. Mokoma atsipalaidavimo pratimų (kvėpavimo, raumenų įtempimo ir atpalaidavimo, autogeninės treniruotės) individualių darbo ir poilsio planų sudarymo principų. Skiriamos individualios užduotys ir rekomendacijos kiekvienam dalyviui, pvz. mandalų spalvinimas namuose.
7. Programos apibendrinimas, rezultatų aptarimas, dalyvių konsultavimas. Paskutiniu susitikimo metu Biuro specialistės I. Mackelienė ir D. Švabinskienė atliko programos apibendrinimą, aptarė rezultatus, individualiai konsultavo dalyvius. Dalyviams sutinkant ir laikantis privatumo, išmatuojami kūno rodikliai, rezultatai palyginami su buvusiais Programos pradžioje. Programos pabaigoje buvo atliektas gautų duomenų analizavimas, koreguotinos elgsenos nustatymas ir rekomendacijų teikimas. Aptarta, kad pasibaigus Programai dalyviai gali būti ir toliau konsultuojami Biuro specialistų. Norintiems buvo sudaromi individualūs ar grupiniai gyvensenos keitimo bei įsipareigojimų planai. Dalyviai pasidalino patirtimi, buvo atsakoma į jų iškeltus klausimus, teikiamos rekomendacijos, aptariamos Programos tobulinimo galimybės. Išdalintos Biuro steigtos dovanos Programos dalyviams.
Programa buvo finansuojama iš Panevėžio rajono savivaldybės Sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų. Sveikatos stiprinimo programą vykdė ir koordinavo Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės biuro stiprinimo specialistė Kristina Šlekienė: el. p.
[email protected], tel. +370 604 43 835 arba (8 45) 43 30 78.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Kristina Šlekienė