Vasaris tradiciškai vadinamas burnos vėžio prevencijos mėnesiu. Specialistai pabrėžia, kad tik laiku aptikus šią klastingą ligą ir pradėjus ją gydyti, galima pasveikti. Žmonės raginami nemokamai pasitikrinti, ar neserga šia liga.
Prevencinė programa vyksta visoje Lietuvoje, todėl kiekvienas, turintis neaiškius darinius burnoje: paraudimą, pabalimą, burnos gleivinės šiurkštumus, negyjančias žaizdeles, opą burnoje, nedelsiant turėtų apsilankyti pilnai burnos apžiūrai, diagnozės nustatymui pas odontologus, burnos chirurgus, periodontologus – odontologijos kabinetuose, klinikose. Specialistai pabrėžia, kad uždelstos burnos vėžio formos mažina sergančiųjų išgyvenimo metus.
Burnos vėžys – tai piktybinis bet kurios burnos vietos susirgimas. Jis gali išsivystyti ant lūpų, dantenų, liežuvio, vidinio žandų paviršiaus, gomurio, burnos dugno ar seilių liaukose.
Toliau pateikiamos prevencinės priemonės, mažinančios vėžio riziką:
- Visų formų piktnaudžiavimo tabaku vengimas;
- Reguliarus fizinis aktyvumas;
- Reguliarus daržovių ir vaisių vartojimas;
- Alkoholio vengimas;
- Reguliarus sveikatos patikrinimas
Ankstyva diagnozė yra tokia pat svarbi, kaip ir prevencija, siekiant geriausių rezultatų sergant vėžiu. Informuotumas apie vėžį yra ankstyvos diagnostikos pagrindas. Kai kurie įspėjamieji ženklai yra:
- Kosulys – nereaguojantis į įprastinį gydymą;
- Kraujas skrepliuose, išmatose ar šlapime;
- Kraujavimas tarp menstruacijų ir po menopauzės;
- Gumbelis krūtinėje
- Gumbeliai bet kurioje kūno vietoje – ypač jei staiga keičiasi jų dydis;
- Negyjančios žaizdos;
- Kraujavimas iš dantenų;
- Balso pokytis;
- Per didelis svorio kritimas ir apetito praradimas.
Šis vėžys yra sunkiai atpažįstamas. Lietuvoje nustatoma apie 75–80 proc. užleistų (trečios, ketvirtos stadijos) burnos vėžio atvejų. Tai nėra geras rezultatas, nes žmonės kreipiasi labai vėlai, neateina gydytis laiku. Užleistų stadijų burnos vėžio gydymas labai sudėtingas tiek gydytojams, tiek pačiam žmogui.
Pasitvirtinus įtarimams, kad burnoje yra ikivėžiniai ar vėžiniai pakitimai, pacientai su siuntimu, skubos tvarka bus nukreipiami diagnozės patikslinimui ir gydymui į specializuotus centrus: Nacionalinį vėžio institutą, VU ligoninės Žalgirio kliniką, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, Klaipėdos universitetinę ligoninę.
Norint pasitikrinti, ar žmogus neserga burnos vėžiu, žmonės kviečiami užsiregistruoti ir atvykti žemiau nurodytais kontaktais įvairiuose Lietuvos miestuose.
PANEVĖŽYJE:
- Panevėžio miesto poliklinika, Nemuno g. 75, Panevėžys (8 45) 500690
- Odontologijos klinika Extradenta, Klaipėdos g. 99-78, Panevėžys 8 6 780 62 89
- Panevėžio miesto odontologijos poliklinika Respublikos g. 68 Panevėžys 845 460091
- Aurelijos Ruzgienės odontologijos kabinetas, Ramygalos g. 50-17 Panevėžys 8 45 571628 arba 8 687 13478
Naudota informacija:
- https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/burnos-vezio-prevencijos-menuo-zmones-kvieciami-pasitikrinti
- https://www.ndtv.com/health/world-cancer-day-2022-prevention-and-early-diagnosis-of-cancer-2746351
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Dovilė Švabinskienė