Dantų ėduonies profilaktika vaikams

  Vaikų dantų ėduonies profilaktika yra labai svarbi todėl, kad laiku nepasirūpinus dantų būkle, ėduonis gali progresuoti ir tapti nuolatinių dantų pažeidimo ar net dantų netekimo priežastimi. Vaikų dantų ėduonies atsiradimą dažniausiai sąlygoja prastai valomi dantys bei tarpdančiai ir mityba, kurioje gausu angliavandenių (saldumynai, saldūs gėrimai).

   Kiekvienas vaikas turi riziką dantų ėduonies atsiradimui. Pieninių dantų emalis (kietas išorinis sluoksnis) yra daug plonesnis ir minkštesnis, todėl jiems kyla didesnė ėduonies rizika. Dantų ėduonies galima išvengti, svarbu juos tinkamai prižiūrėti. Pieniniai dantys padeda vaikams valgyti ir kalbėti. Pagrindinė ėduonies atsiradimo priežastis yra ta, kad burnoje esančios bakterijos minta cukrumi iš maisto ir gėrimų ir šios bakterijos gamina rūgštį, kuri pažeidžia išorinį danties paviršių (emalį). Seilės padeda ištaisyti šią žalą, tačiau, laikui bėgant, nesant tinkamos higienos, nuolatos užkandžiaujant, žalos padaroma daugiau ir dantyje susiformuoja ėduonis.

   Siekiant užkirsti kelią vaikų dantų ėduoniui, reikia atsižvelgti į pagrindines specialistų rekomenduojamas profilaktikos priemones:

  • Viena iš svarbiausių priemonių yra tėvų požiūris bei žinios apie burnos higieną, kurias jie perduoda vaikams. Vos išdygus pirmajam dančiui, reikėtų vaiką pratinti prie dantų šepetėlio ir dantis valyti du kartus per dieną, o Lietuvos Respublikos odontologų rūmai rekomenduoja vaikams su tėvų pagalba valyti dantis iki 8 m.
  • Valantis dantis, svarbu pasirinkti tinkamą amžiui dantų pastą. Odontologai pataria rinktis tokią dantų pastą, kurioje yra dantų emalį stiprinančio fluoro.

   Lietuvoje nuo 2005 m. išdygusius krūminius ir prieškrūminius dantis nemokamai galima padengti dantų silantais. Ši medžiaga padengia danties paviršių ir neleidžia dantų vagelėse ir duobelėse kauptis mikroorganizmams ir taip formuotis ėduoniui. Silantais geriausia dengti dantis, kurie yra ką tik išdygę. Dantų ėduonies riziką galima sumažinti vartojant mažiau saldumynų ir saldžių gėrimų. Vietoj jų geriau rinktis vaisus ir daržoves, o numalšinti troškulį galima atsigeriant vandens. Vaikų dantims ypatingai reikalingas kalcis, kurio galima rasti piene ir jo produktuose. Labai svarbu, kad jau nuo mažų dienų vaikai būtų mokomi tinkamos dantų priežiūros ir formuojami taisyklingi mitybos įgūdžiai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Karolina Juškaitė