Dantų higiena

     Panevėžio rajono Velžio gimnazijos 5 klasių mokiniai rugsėjo ir spalio mėnesiais turėjo užsiėmimus dantų higienos tema. Paauglystė yra ypač svarbus laikas, kai reikia skirti dėmesio burnos higienai. Naujausi duomenys parodė , kad 75 proc. paauglių kraujuoja dantenos valant dantis, o apie 13 proc. turi bent vieną negydytą ertmę (kariesą arba ėduonį), kuri gali būti susijusi su jų netinkama burnos higiena. Negydomas dantų kariesas gali sukelti danties skausmą bei sukelti didesnę infekciją aplinkinių audinių. Dantų kariesas turi įtakos širdies, virškinamojo trakto ligoms. Jei yra valgoma ir geriama daug saldžių maisto produktų ar gėrimų, yra didesnė galimybė pažeistos ertmės atsiradimo rizikai. Paprastai ėduonies galima išvengti valant dantis du kartus per dieną, kasdien naudojant siūlą ir naudojant fluoro turinčią dantų pastą.

 

     Sveikai maitintis paauglystėje svarbu dėl daugelio priežasčių, įskaitant ir burnos sveikatą. Saldūs gėrimai gali sukelti ėduonies atsiradimą ir taip pat neigiamai paveikti dantis supančius kaulus. Paaugliams, kovojantiems su valgymo sutrikimais, tokiais kaip nervinė anoreksija arba nervinė bulimija, gali kilti didelė dantų emalio erozijos ir burnos infekcijų rizika. Būtina pakeisti saldžius gėrimus vandeniu arba pienu ir kiekvieną dieną valgyti visaverčius maisto produktus.

 Burnos ir dantų higienos taisyklės, kurių reikia laikytis kiekvieną dieną:

  1. Valyti dantis ryte ir vakare 2 kartus per dieną. Jei nešiojamas ortodontinis prietaisas, dantis valyti reikėtų dažniau.
  2. Nesvarbu, ar tai būtų rankinis, ar elektrinis šepetėlis, būtina jį tinkamai išvalyti ir laikyti sausai. Nepamiršti dantų šepetėlį ar elektrinio galvutę keisti kas du/tris mėnesius. O susirgus peršalimo ar infekcine liga, šepetėlį pakeisti iš karto pasveikus.
  3. Valyti dantis tiek priekyje, tiek gale, viduje ir išorėje vienodai. Tai turėtų užtrukti maždaug 2 minutes visiems dantims.
  4. Naudoti dantų pastą, kurioje yra fluoro.
  5. Pirkti dantų šepetėlius minkštais šereliais.
  6. Naudoti dantų siūlą. Siūlą reikia įterpti vieną kartą švelniai tarp dantų. Nedarykite staigių judesių, nes galima pažeisti dantenas.
  7. Valyti liežuvį į priekį ir atgal, kad pašalinti maisto likučius ir bakterijas, atsakingas už blogą kvapą.
  8. Nereikėtų dažnai naudoti burnos skalavimo skysčių, kuriuose yra alkoholio ar kitų dezinfekavimo priemonių. Dėl jo smarkiai sumažėja burnos mikrobiomų įvairovė, taip pat parūgštėja seilės, o tai gali sukelti dantų demineralizaciją.
  9. Vengti rūgštaus ar cukraus turinčio maisto, kuris gali paskatinti bakterijų dauginimąsi. Atsigėrus saldžiai ar suvalgius saldaus maisto – išskalaukite burną vandeniu.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Karolina Juškaitė