Dantų higiena

     2023 m. lapkričio 14 d. Velžio gimnazijos 1a klasės mokiniams vyko burnos higienos praktiniai mokymai „Dantų higiena”, kuriuos vedė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gabrielė. Praktinio užsiėmimo metu vaikai žiūrėjo mokomuosius filmukus: “Kaip prižiūrėti dantis” bei “Vaikų dantų silantavimas – užkarda ėduoniui”. Su mokiniais kalbėjomės ir muliažo pagalba vaikai buvo mokomi, kaip taisyklingai reikia valytis dantis, kiek minučių rekomenduojama valytis dantis bei kiek uždėti dantų pastos ant dantų šepetėlio. Kad mokiniai dar geriau išmoktų ir suprastų apie kasdienį dantų valymą, kiekvienas atsinešė iš namų savo burnos higienos reikmenis (dantų šepetėlį bei dantų pastą). Mokiniai išmokę dantų valymo taisyklių, rikiavosi prie kriauklių ir rodė, kaip jie patys moka valytis dantis. Mokiniams, turintiems mažiau dantų valymo įgūdžių, sveikatos specialistė pamokino, kaip taisyklingai reikia laikyti dantų šepetėlį rankose bei kaip taisyklingai juos valyti. Taip pat užsiėmimo metu mokiniai sužinojo, kodėl taip reikia rūpintis savo dantimis ir kokių maisto produktų valgyti rečiau, kad mūsų dantys būtų sveiki ir gražūs.

     Tinkama burnos higiena – tai raktas nuo visų burnos ertmės ligų. Laikantis tam tikrų taisyklių, galima užkirsti kelią daugeliui sveikatos problemų. Tinkamai valantis dantis galima išvengti:

  •  Apnašų susidarymo
  • Skylučių atsiradimo dantyse
  • Sumažina dantenų ligų riziką
  • Sumažina riziką susirgti burnos vėžiu.

    Kiekvienas žmogus turi savų įpročių kaip prižiūrėti dantis, tačiau mokslininkai teigia, kad tinkamiausia dantis valyti yra kasdien, po du kartus per dieną ir tam būtina skirti mažiausiai dvi minutes. Taip pat būtina atsižvelgti ir į tai kaip yra valomi dantys ir koks šepetėlis yra naudojamas. Pagal odontologų asociacijos rekomendacijas, būtina dantis valyti bent dvi minutes kiekvieną dieną, po du kartus. Labai svarbu apnašas pašalinti kasdien pagrindinėmis dantų priežiūros priemonėmis, šepetėliu, pasta ir tarpdančių siūlu, taip pat rekomenduojama naudoti papildomai liežuvio valiklį, vieno danties šepetėlį bei burnos skalavimo skystį. Valantis dantis trumpiau, dantų apnašos nebus tinkamai pašalintos. Norint suformuoti reikiamus burnos higienos įpročius, sumažinti sergamumą ėduonimi ir užkirsti kelią kitoms dantų ligoms, svarbu pradėti rūpintis dantimis vos išdygus pirmam dantukui, reguliariai lankytis pas odontologą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Gabrielė Vainauskienė