Dantų sveikatos valandėlės Krekenavos lopšelyje-darželyje „Sigutė“

    Burnos sveikata yra daugialypis modelis apimantis galimybę šypsotis, kalbėti, liesti, ragauti, kramtyti, ryti, perteikti įvairias emocijas bei veido išraiškas be diskomforto, skausmo bei ligų. Ji atspindi fiziologinius, socialinius, psichologinius aspektus, kurie yra būtini gerai gyvenimo kokybei. Rodiklis, atspindintis burnos būklę, yra burnos higienos indeksas – kuo prastesnė burnos higiena, didesnis ėduonies intensyvumas, tuo šis rodiklis didesnis.

    Sveiki dantys yra labai svarbus vaikų sveikatos veiksnys, o dantų ėduonis – viena iš labiausiai paplitusių vaikų ligų. Nustatyta, kad vaikų dantų ėduonis prasideda pakankamai anksti. Pagrindinis faktorius, lemiantis ėduonį vaikų amžiuje, yra apnašos ir jų valymo dažnumas. Dantų ėduonį dažniausiai sukelia apnašos ir jose esantys mikroorganizmai, todėl svarbiausia jas pašalinti. Dantis valant šepetėliu ir pasta burnoje sumažėja mikroorganizmų, pašalinami maisto likučiai ir apnašos. Taip ne tik mechaniškai pašalinamos apnašos, bet ir fluoridai patenka ant danties paviršiaus. Burnos sveikatai didžiausią poveikį turi ne tik dantų higiena, bet  ir tinkamai pasirinktos dantų valymo priemonės bei tinkama mityba, kurioje išlaikytas baltymų, angliavandenių, riebalų bei mineralų balansas. O tai yra vienas iš svarbiausių veiksnių, norint palaikyti gerą burnos ertmės būklę, įskaitant morfologinę, histologinę dantų būklę ir periodonto audinių sveikatą.

     VSSIS sistemos duomenimis per šešerius metus (nuo 2016 iki 2022 metų) vaikų, turinčių sveikus dantis, procentas šiek tiek padidėjo (nuo 18,44 proc. iki 22,73 proc.). 2021–2022 mokslo metais iš atlikusių profilaktinę dantų patikrą, tik trečdalio vaikų (34,7 proc.) dantys buvo sveiki, t. y., nepažeisti ėduonies, neplombuoti ir dėl ėduonies neišrauti. Didžiausia dalis turinčiųjų sveikus dantis nustatyta ikimokyklinio amžiaus vaikams (60 proc.), lankiusiems ugdymo įstaigas. 7–17 m. amžiaus grupėje tokių mokinių buvo beveik tris kartus mažiau – 22,7 proc. Mažiausia dalis mokinių, turinčių sveikus dantis, nustatyta 9 m. amžiaus (16,1 proc.) ir 17 m. amžiaus (15,2 proc.) grupėse.

    Apie dantų priešus ir draugus sausio 11 ir 25 dienomis kalbėjomės su Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ vaikais. „Pelėdžiukų“ grupės vaikai dalyvavo sveikatos valandėlėje „Ėduoniuko ir Bakteriuko kelionė dantukų šalyje“. Sveikatos specialistė vaikams paaiškino apie tinkamą dantų švarą, kas atsitinka, jei žmonės nevalo dantų. Vaikai, pažiūrėję edukacinį filmuką „Sveikutis ir Tingutis“, su mokytoja sveikatos specialiste diskutavo apie herojų elgseną. Valandėlės pabaigoje vaikai atliko praktinę užduotį „Koks maistas tinka dantims?“. Linkaučių ir Žibartonių skyrių vaikams sveikatos specialistė papasakojo istoriją apie Tomuko dantis, dalyvavo mini viktorinoje apie dantų priežiūrą. Vaikai sužinojo, kiek turi dantų, kaip jie vadinasi, kada ir kaip pieniniai keičiasi į nuolatinius. Pažiūrėjo pamokantį filmuką „Paukščiukas Taris“. Savo žinias pasitikrino atlikdami praktinę užduotį.

    Taigi, ar vaikų dantys bus sveiki, priklauso nuo suaugusiųjų (tėvų, mokytojų, visuomenės sveikatos specialistų ir kt.) pastangų, kadangi dantų ėduonis yra netinkamos žmogaus elgsenos pasekmė. Turint tik gerus burnos higienos įgūdžių pagrindus galima sumažinti ne tik burnos ligų – dantų ėduonies ir periodontito išplitimą, bet ir kitų infekcinių susirgimų bei virškinamojo trakto ligų skaičių. O kad vaikai galėtų plačiai šypsotis ir džiaugtis sveikais dantimis, tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniniu įpročiu.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Aušra Džiugelytė