Defibriliatoriaus panaudojimas pirmosios pagalbos metu

     Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Nors skiriasi pirmosios pagalbos teikimo sistema, jos organizavimas, atsakomybių, užduočių ir išteklių paskirstymas, pagrindinis siekis išlieka aiškus: išsaugoti kuo daugiau gyvybių, todėl pirmoji pagalba ir defibriliavimas turi būti suteikti kaip įmanoma skubiau.

     Defibriliatorius – efektyviausia pasaulyje žinoma gaivinimo priemonė, kurią staigaus širdies sustojimo atveju namuose, darbe ar viešoje vietoje per trumpiausią įmanomą laiką gali panaudoti kiekvienas praeivis iki atvykstant greitajai medicinos pagalbai ir išgelbėti gyvybę. Defibriliatoriai žmonių gausiai lankomose vietose Lietuvoje pradėti įrenginėti tik pastaruosius 5 metus. Kai kuriose kitose pasaulio valstybėse ši praktika taikoma jau daugiau kaip 20 metų, todėl šia tema galima rasti pakankamai informacijos bei atliktų tyrimų, įrodančių defibriliatoriaus panaudojimo naudą. Kiekviena pavėluota defibriliacijos minutė 10 proc. sumažina išgyvenimo tikimybę. Neatlikus defibriliacijos arba atlikus pavėluotai, išsenka širdies energijos atsargos ir išnyksta elektrinė širdies veikla. Tokia būklė vadinama asistolija. Asistolija negydoma defibriliacija. Todėl svarbu defibriliatorių prijungti jau ketvirtą minutę. Defibriliacija, atlikta praėjus 3–5 minutėms po sąmonės praradimo, padidina išgyvenimo tikimybę 50–70 procentų. Panaudojus defibriliatorių sureguliuojamas širdies skilvelių virpėjimas ir pavojus gyvybei stipriai sumažėja.  Širdies ritmo sutrikimą gali sukelti įvairios ligos, kurių metu širdis sustoja, ar plaka per silpnai, kad išstumtų kraują. Skilvelių virpėjimas ir skilvelių tachikardija gydomi elektros impulsu – tai ir yra defibriliacija. Prie aparato prijungiami lipnūs elektrodai, kurie klijuojami ant nuogos ir sausos krūtinės ląstos. Elektrodai atlieka dvi funkcijas:

  • nuskaito elektros impulsus ir perduoda juos į defibriliatoriaus aparatą;
  • iš defibriliatoriaus leidžia į žmogaus kūną defibriliacijos išlydį.

Velžio gimnazijos 5a klasės mokiniai mokėsi kaip tinkamai naudotis defibriliatoriumi. Mokiniai įdėmiai klausėsi defibriliatoriaus nurodymų, kaip reikia elgtis ir ką tiksliai daryti. Išbandė veiklas pratiškai, atliko pradinį gaivinimą klausantis defibriliatoriaus nurodymų. Labai svarbu didinti visuomenės informuotumą, mokyti žmones atpažinti širdies sustojimą, skatinti juos nebijoti suteikti pirmąją pagalbą naudojantis defibriliatoriumi, kurį naudoti yra visiškai paprasta.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Karolina Juškaitė