Išgirdus, kad vaikui reikės akinių, kone visų tėvų nugara nubėga pagaugai ir kyla klausimas, ar buvo galima to išvengti. Nors kompiuterių ir telefonų laikais apsaugoti vaiko akis yra itin sunku, vis tik yra keletas metodų, kaip galima padėti išlaikyti gerą regėjimą ne atimant neatsiejama jų gyvenimo dalimi tapusius ekranus, o pažvelgiant į problemą kitu kampu. Sąmoningi ir švelnūs pokalbiai bei jausmų nagrinėjimas kartu gali duoti gerų rezultatų. Labai prasminga su vaikais pasidalinti suaugusiems įprastomis praktikomis. Tai gali būti meditacija, akių mankštos ar atsipalaidavimo pratimai. Mokslinių tyrimų duomenimis, švietimo įstaigose, kuriose mokoma meditacijos, vaikai mokosi geriau, lengviau įsimena informaciją, turi aukštesnę savivertę, savivoką bei yra ramesni.
Rugsėjo 19 dieną su Smilgių ikimokyklinės įstaigos „Bitučių“ grupės vaikais, kalbėjome apie regėjimą, akių sandarą. Darželinukų buvo paprašyta užsimerkti ir pajausti ką jaučia neregys. Darželinukams buvo paaiškinta apie akies sandarą, kad akis taip kaip ir mūsų kūnas turi raumenukus, kuriuos reikia stiprinti, kada žalojamas regėjimas, ir, kad norint gerai matyti, reikia daryti akių mankštelę.
Su vaikais atlikome žaismingus pratimus atsipalaidavimui ir akių sveikatai. Atlikome palmingą arba akių uždengimą rankomis – tai puikių rezultatų suteikiantis metodas, kurį ir išpopuliarino W.H. Batesas. Palmingas padeda atpalaiduoti akis ir gerinti regėjimą, jis taip pat gali padėti kovoti su galvos skausmu bei kaklo arba nugaros įtampa. Atlikome akių mankštą, vartydami akių obuolius įvairiomis kryptimis. Vaikų buvo paprašyta stipriai užsimerkti ir pabūti taip kelias sekundes. Tai gerina akių kraujotaką. Po to darželinukai akimis sekė ekrane įvairiomis trajektorijomis judančią figūrą. Darželinukams mankšta labai patiko, visi stengėsi teisingai vartyti akytes, nejudinant galvos. Su vaikais aiškinomės, kad buvimas kuo ilgiau lauke, gamtoje padeda atsipalaiduoti. Regėjimas gerėja tik atsipalaidavimo metu.
Užsiėmimo pabaigoje vaikams buvo išdalintos akių mankštos skrajutės ir paprašyta kartu su tėveliais daryti akių mankštą kasdien. Taip pat priminta, kad regėjimą būtina pasitikrinti kartą metuose pas gydytoją oftalmologą.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Valentina Kaušakienė