Dvi akytės viską mato

     Regos sutrikimai – tai vieni dažniausių sveikatos sutrikimų, kuriais skundžiasi Lietuvos vaikai. Statistika rodo, kad akies ir jos organų ydos ar sutrikimai būdingi apie ketvirtadaliui šalies vaikų iki 17 m. Regėjimo specialistai pastebi, kad vaikų, nešiojančių akinius – daugėja. Tačiau tai lemia ne tik privalomas patikrinimas, bet ir gyvenimo būdo pokyčiai. Praktikoje dažna situacija, kai vaiko tėvai mato puikiai, o jų  darželinio amžiaus vaikai jau turi regėjimo sutrikimų.

     Viena pagrindinių to priežasčių – buvimas uždarose patalpose, kai akis gauna per mažai šviesos, silpni akių raumenys. Kita priežastis – smulkus vaizdas ekranuose. Šiandien vaikų akis vis dažniau ir vis nuo ankstesnio amžiaus gauna daug smulkaus vaizdo ir taip yra smarkiai apkraunama. Dažniausios ligos – trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, kartais – žvairumas. Jeigu pastebima, kad vaikas per dažnai mirksi, stipriai bando įžiūrėti objektus, trina akis kumščiais, skundžiasi galvos ar kaktos skausmais – tai ženklai, kad reikėtų sunerimti dėl vaiko regos.

  Rugsėjo 14 dieną Piniavos mokyklos darželio Bernatonių skyriaus II ikimokyklinės grupės vaikai dalyvavo akių mankštos užsiėmime – praktikoje. Su vaikais kalbėjome apie akies sandarą, kad akys taip pat kaip ir mūsų kūnas turi raumenukus, kuriuos reikia stiprinti, kad išvengtume regėjimo sutrikimų. Darželinukams buvo paaiškinta, kad ilgas sėdėjimas prie telefono ar planšetės žaidžiant įvairius žaidimus, kenkia regai. Buvo priminta, kad ir tinkamas sėdėjimas prie stalo taip pat turi labai svarbią reikšmę regėjimui.

    Pabendravę, atlikome akių mankštą, darydami tam tikrus akių judesius. Užsiėmimo pabaigoje vaikai stebėjo vaizdus kompiuteryje ir savo akimis turėjo sekti įvairiomis trajektorijomis kintančius įvairiaspalvių kamuoliukų vaizdus, vartant akis įvairiomis kryptimis ir taip treniruojant akių obuolio raumenis. Darželinukams ši mankšta labai patiko, visi įdėmiai stebėjo kintančius vaizdus ir mankštino akis, džiaugdamiesi, kad dabar tikrai matys puikiai. Dar verta žinoti, jog maistas taip pat atlieka svarbų vaidmenį siekiant, jog akys tinkamai funkcionuotų. Norint turėti gerą regėjimą, reikėtų vartoti maistą, kuriame gausu karotinoidų. Daug jų galima rasti morkose, saldžiose bulvėse, moliūguose, špinatuose, brokoliuose, goji uogose, melionuose ir abrikosuose.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė