Edukacinis spektaklis „Tigro pusryčiai”

     2023 m. birželio 1 d. Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga į Panevėžio rajono Velžio lopšelio-darželio „Šypsenėlė” atvyko VšĮ „Ridikėlių mokyklėlė” įkūrėja bei teatro aktorė Indrė Endriukaitė ir teatro, kino ir TV serialų aktorius Remigijus Endriukaitis, kurie vaikams pravedė edukacinį spektaklį „Tigro pusryčiai”. Tai žaismingas ir interaktyvus dviejų dalių edukacinis spektaklis vaikams. Pirmoji spektaklio dalis – lėlių vaidinimas pagal A. A. Milne kūrinio „Pūkuotynėje” II skyrių, kuriame Tigras ateina į girią ir pusryčiauja. Tigras teigia, kad mėgsta viską, bet ką tik siūlo – jam netinka, girios valgiai nepatinka. Antroji dalis – edukacija diskusijos forma apie tinkamus pačių vaikų mitybos įpročius: pusryčius, pietus, vakarienę, užkandžius, gėrimus. Ką jie mėgsta, ko nemėgsta, ar skiriasi arbata darželyje ir namuose, kuo užkandžiauja žiūrėdami filmukus, nuo ko skauda pilvukus. Kalbama ir apie tai, kaip svarbu išsiaiškinti produktų sudėtį. Edukacijai pasiruošta remiantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos rekomendacijomis bei konsultuojantis su vaikų mitybos specialistais.

     Viešoje erdvėje vis dažniau pasirodo rekomendacijos valgyti sveikai, tad kyla klausimas – kas yra sveika mityba? Tai mityba, kuri atitinka fiziologinius organizmo poreikius, remiasi sveikos mitybos principais ir taisyklėmis, sveikos mitybos piramidės rekomendacijomis bei mitybos režimo laikymusi. Įvairus ir tinkamai parinktas maistas, su kuriuo organizmas gauna reikiamą baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį, padeda išvengti ar sumažinti sergamumą širdies-kraujagyslių sistemos lėtiniais susirgimais, nutukimu, cukriniu diabetu, onkologiniais susirgimais. Vaikų ir jaunimo sveikos mitybos rekomendacijos remiasi sveikos mitybos piramide.

    Įrodyta, kad sveiki mitybos įpročiai susiformuoja jau vaikystėje, todėl ypatingai svarbu juos diegti ir formuoti ankstyvame amžiuje. Todėl kiekvienos visuomenės svarbiausias uždavinys yra užtikrinti gerą vaikų sveikatą ir sveiką bei kokybišką gyvenimą. Tėvai – pirmieji vaiko sveikatos ugdytojai, jiems tenka pagrindinė atsakomybė už vaiko vystymąsi ir auklėjimą. Tačiau didelę įtaką turi vaikų ugdymo įstaigos, kuriose vaikai praleidžia nemažą laiko dalį ir kuriose turi būti formuojami tinkami gyvensenos ir mitybos įpročiai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Gabrielė Vainauskienė