Egzaminų stresas – kaip jį suvaldyti?

Normalu šiek tiek jaudintis dėl egzaminų, ypač jei savo aplinkoje girdite nuolatines diskusijas ir spaudimą pasirodyti gerai iš mokyklos, draugų ar šeimos. Tačiau, per stiprus jaudinimas dėl egzaminų ir jų rezultatų gali sukelti nerimą ar prislėgtą nuotaiką, ir tai gali paveikti psichologinę gerovę, sutrikdyti miego ar valgymo įpročius.

Jei atpažinote bet kurį iš šių jausmų, esate ne vienas ir yra dalykų, kurie gali padėti:

  1. Praneškite savo patikimiems draugams ir šeimos nariams, apie jaučiamą nerimą;
  2. Prašykite pagalbos. Pagalvokite apie visą jums reikalingą praktinę paramą;
  3. Pabandykite susirasti studijų grupę arba sukurkite savo, kad būtų paprasčiau pasidalinti sunkumais ir atrasti sprendimus.

Nepamirškite, būti supratingi ir malonūs sau.

Pagalvokite apie visus dalykus, kuriuos iki šiol pasiekėte. Gali būti naudinga sudaryti sąrašą visų dalykų, kurie patinka, ir dalykų, kuriuos kiti žmonės vertina jumyse.

Jei aplinkiniai asmenys, pavyzdžiui, jūsų tėvai ar šeima, daro jums akivaizdų spaudimą,  galite jiems pasakyti, ką jaučiate galintis pasiekti, ir pranešti, kad jūsų lūkesčiai gali skirtis nuo jų. Taip pat patartina pasikalbėti su mokytoju, kuriuo pasitikite, apie nerimą, kurį patiriate savo aplinkoje.

Priminkite sau, kad gyvenime yra svarbesnių dalykų nei pažymiai.

  1. Atminkite, kad egzamino rezultatai neapibrėžia, kas jūs esate;
  2. Sudarykite sąrašą visų dalykų, kurių norite iš gyvenimo ir kurie nėra susiję su egzaminais;
  3. Atsipalaiduokite, nepriimkite tai, kaip reikšmingiausio gyvenimo įvykio.

Nepamirškite, kad gali kreiptis nemokamos psichologinės pagalbos, jei jaučiates blogai ir esate emociškai išsekę: https://pagalbasau.lt/

Pasinaudokite mobilios emocinės savipagalbos programėlė „Pagalba Sau“ – tai inovatyvi universalios psichikos sveikatos problemų prevencijos priemonė. 

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Toma Pulokaitė

 

Šaltiniai:
Pasaulios Sveikatos organizacija (PSO);
Londono univesitetas (UCL).