Gegužės 7-oji – Europos širdies nepakankamumo diena, kuria siekiama visuomenei priminti apie šios ligos svarbą, simptomus, aptariama, kaip jos išvengti. Pasaulyje nuo širdies nepakankamumo kenčia daugiau nei 26 milijonai žmonių, prieš dvejus metus Lietuvoje ši liga buvo nustatyta daugiau nei 120 tūkstančių asmenų. Siekiant atkreipti į tai visuomenės dėmesį, gegužės pirmąjį savaitgalį Europoje ir Lietuvoje minima širdies nepakankamumo diena.
Širdies nepakankamumo įtaka kraujotakai?
- Širdies raumuo yra nusilpęs ir todėl negali veiksmingai pumpuoti kraujo;
- Širdis padidėja ir tampa „maišo formos“;
- Sumažėja deguonies tiekimas į organus, tokius kaip smegenys ir inkstai.
Širdies nepakankamumas – tai rimta medicininė būklė, kai širdis nepajėgia perpumpuoti pakankamai kraujo į organizmą ir tuo pačiu negali užtikrinti visų organų aprūpinimo deguonimi. Širdies nepakankamumas gali pasireikšti dvejopai. Pirma, kai dėl per silpno širdies susitraukimo iš širdies į organizmą išstumiama nepakankamai kraujo, dėl ko jaučiamas nuovargis ir silpnumas. Antra, dėl sutrikusio kraujo patekimo atgal į širdį skysčiai iš kraujagyslių skverbiasi į aplinkinius organus (dažniausiai plaučius, pilvą ir kojas) ir ten kaupiasi, dėl ko organai tinsta.
Širdies nepakankamumas – tai liga, atsirandanti dėl širdies „nusilpimo”, kai dėl jos nepajėgumo užtikrinti kiekvieno organo deguonimi ir maisto medžiagomis, atsiranda ligos simptomų.
Nepakankamumo simptomai:
- Bendras nuovargis
- Skausmas krūtinėje
- Galvos skausmas
- Dusulys
- Kosulys
- Odos pamėlynavimas
- Atminties pablogėjimas
- Kojų patinimai
- Bendras silpnumas
- Dažnas širdies plakimas
Rekomanedacijos:
Nevartokite druskos. Druska skatina skysčius kauptis organizme. Sumažinus suvartojamos druskos kiekį galima sumažinti patinimus ir skysčių kaupimąsi plaučiuose. Šaldytas, konservuotas maistas turi daug druskos. Širdies nepakankamumu sergantys asmenys turėtų suvartoti ne daugiau kaip du gramus druskos per dieną. Jie neturėtų dėti druskos į maistą jį ruošiant ar valgant.
Būkite fiziškai aktyvūs. Stenkitės būti kiek galima aktyvesni, tiek, kiek leidžia jūsų būklė. Pasitarkite su gydytoju, kokia veikla jums galima užsiiminėti.
Sumažinkite svorį, jei turite antsvorio. Pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistais apie būdus, kaip numesti svorio.
Sveikai maitinkitės: valgykite daug skaidulų, mažai riebalų ir mažai druskos turintį maistą.
Reguliariai tikrinkite savo kraujo spaudimą. Jei jis padidėjęs, koreguokite nevartodami riebaus maisto ir druskos bei vaistais.
Nerūkykite. Pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistais, kaip galėtumėte mesti rūkyti.
Tirkite savo cholesterolio ir cukraus kiekį kraujuje. Jei jis padidėjęs, koreguokite.
Nevartokite narkotikų ir venkite alkoholio.
Pakankamai miegokite ir skirkite laiko poilsiui.
Kontroliuokite stresą. Pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistais, kaip galima kontroliuoti stresą.
Širdies nepakankamumo diagnostika
- Sveikatos istorija – kad diagnozuotų, ar žmogus serga širdies nepakankamumu, gydytojas kruopščiai surinks sveikatos istoriją. Šeimos istorija, gyvenimo būdas ir simptomai yra labai svarbūs suvokiant širdies nepakankamumo būklę.
- Apžiūra – apžiūra leis gydytojui patikrinti širdį, plaučius, kaklą, pilvą ir kojas dėl širdies nepakankamumo požymių.
- Krūtinės rentgenograma – krūtinės rentgenogramoje matomas širdies „siluetas“ (arba kontūrai), kuris leidžia gydytojui matyti jos formą ir dydį. Esant širdies nepakankamumui, širdis būna padidėjusi ir gali būti skysčio plaučiuose požymių.
- Echokardiograma – echokardiogramos metu naudojamos garso bangos širdies kameroms ir vožtuvams apžiūrėti. Tai yra saugus ir neskausmingas tyrimas, padedantis gydytojui diagnozuoti įvairias širdies problemas.
- EKG – elektrokardiograma yra paprastas ir lengvas būdas elektrinei širdies veiklai registruoti. EKG taip pat matomi seni „širdies priepuoliai“, kamerų padidėjimai, sutrikę širdies ritmai ir sumažėjusi kraujotaka per širdies raumenį.
- Fizinio krūvio tyrimas – fizinio krūvio tyrimas (streso testas) leidžia gydytojui sužinoti, kaip širdis dirba kai esate aktyvus.
Naudota informacija:
1.https://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/sirdies_ir_kraujagysliu_ligos/sirdies_nepakankamumas
2.https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/what-is-heart-failure
3.https://en.wikipedia.org/wiki/Heart_failure
4.https://www.who.int/health-topics/cardiovascular-diseases#tab=tab_1
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Aušra Rešimavičienė