Gatvėje elkis saugiai

     Eismo įvykių metu Lietuvoje vis dar žūsta ar sužeidžiama daug vaikų. Savo veikla tikėjausi atkreipti dėmesį į labiausiai pažeidžiamą jos dalį – vaikų saugumą. Rugsėjis sugrąžina mus visus iš vasaros. Šis mėnuo žengia naują žingsnį, kuris dovanoja gražią ir prasmingą  mokslo ir žinių šventę – rugsėjo 1 – ąją. Ypač ji svarbi pirmokams žengiantiems pirmą kartą į mokyklą, į žinių pasaulį. Vykstant į mokyklą ir iš jos, pirmokas privalo būti saugiu eismo dalyviu ir būti matomas kelyje. O norint tapti saugiu eismo dalyviu, būtina žinoti kelių eismo taisykles, gatvėje elgtis kultūringai ir prie kuprinės segėti atšvaitą.

    Rugsėjo 5 dieną su Smilgių gimnazijos 1 klasės mokiniais prisiminėme ir pakartojome saugaus eismo kelių taisykles. Pirmokai buvo supažindinti kaip turėtų elgtis autobuse, kuriuo vežami į mokyklą, kaip išlipus iš jo saugiai pereiti gatvę. Jei į gimnaziją atveža tėveliai, buvo priminta, kad automobilyje būtina užsisegti saugos diržus. Vaikų buvo paprašyta prisiminti ir įvardinti kelio ženklus, kokie jie yra ir ką jie reiškia.

  Pirmokams buvo pateiktas klausimas kam reikalingi atšvaitai? Visi vienareikšmiškai teigė, kad būtų matomi kelyje. Padiskutavę apie atšvaitus, pradėjome įdomiausią užsiėmimo dalį, pirmokams buvo išdalintos Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro parengtos dovanėlės – žaismingi atšvaitai, kuriuos vaikai prisisegė prie savo kuprinių.

     Užsiėmimo pabaigoje dar kartą pasikartotos šios taisyklės, kad pirmokai jas labiau įsidėmėtų:

 1. Neskubėk, neskubėk, neskubėk! – jau artėdamas prie gatvės žingsnį sulėtink. Jei kur nors vėluoji, vis tiek neskubėk. Net pavėluoti geriau, negu po ratais patekti. Kad nevėluotum, visuomet išeik anksčiau. Gatvę pereik tik ten, kur galima. Ten greičiau pereisi negu pavojingoje vietoje.
 2. Negalvok apie pašalinius dalykus – jau artėdamas prie gatvės, išmesk iš galvos visas kitas mintis. Galvok tik apie tai, kaip saugiai pereiti gatvę. Jau pamatęs gatvę ar kelią, pagalvok apie atsargumą.
 3. Susikaupk ir nesiblaškyk – nedaryk jokių netikėtų veiksmų. Elkis ramiai. Niekada nesutrik.
 4. Nekalbėk – jau eidamas prie gatvę, liaukis kalbėjęs su draugais ar kitais bendrakeleiviais.
 5. Jei esi labai susijaudinęs, per gatvę neik – jei tankiai ir smarkiai plaka tavo širdis, labai džiaugiesi ar liūdi, esi nusiminęs ar susierzinęs, į gatvę neik. Pirma nusiramink.
 6. Dairykis atidžiai – dairykis ir kelią apžvelk atidžiai. Ne tik žiūrėk, bet ir matyk!
 7. Klausykis įdėmiai – ne tik klausykis, bet ir girdėk! Tai padės tau laiku išgirsti ir pasisaugoti artėjančių automobilių.
 8. Visada įsitikink savo saugumu pats – nesek aklai paskui kitus praeivius. Daugiau pasitikėk savimi. Galvok savo galva.
 9. Kantrybė – gatvėje ir kelyje svarbiausia – kartais reikia ilgai pastovėti ir palaukti, kol automobiliai pravažiuos. Turėk kantrybės ir lauk.
 10. Jei abejoji – spėsi per gatvę pereiti ar ne, – sustok ir jokiu būdu neik. Nusiramink! Eik tik tada, kai būsi garantuotas savo saugumu.
 11. Niekada nerizikuok – geriau praleisk dar tolokai esančius automobilius. Viskam pasilik atsargą. Pasilik laiko atsargą tam, jei sukluptum, pargriūtum ir reikėtų atsikelti.
 12. Savo keliones planuok iš anksto – prieš kelionę suplanuok, kuriose vietose pereisi gatvę ar kelią. Prisimink, kaip reikia tai daryti.

Įpratimas – antras prigimimas!

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė