Gegužės 10–ąją Pasaulinės organizacijos ragina žmones dėvėti purpurinės spalvos aprangą ir aksesuarus, kad atkreipti visuomenės dėmesį ir padidinti supratimą apie vilkligę. Visame pasaulyje atkreipiamas dėmesys į būtinybę didinti viešojo ir privataus sektoriaus finansavimą medicininiams vilkligės tyrimams, sveikatos priežiūros specialistų švietimo programoms, ir geresnėms galimybėms gauti kokybišką medicininę priežiūrą žmonėms, sergantiems vilklige.
Sisteminė raudonoji vilkligė (SRV) yra lėtinis autoimuninis susirgimas, priklausantis reumatinėms ligoms. Ji pirmiausia pasireiškia nepaaiškinamu nuovargiu, sąnarių, raumenų skausmu, nedideliu karščiavimu. Ligai būdingas peteliškės formos bėrimas veido srityje. Sergant vilklige, imuninė sistema pradeda kovoti prieš savo organizmą ir ima naikinti sveikas ląsteles. Ligai progresuojant pažeidžiami vidaus organai: inkstai, kepenys, plaučiai, širdis, taip pat ir nervų sistema. Tai – reta liga, kuria Lietuvoje serga apie 400 žmonių. Moterys ja serga bent 10 kartų dažniau nei vyrai, o liga dažniausiai diagnozuojama 15–45 metų amžiaus žmonėms. Pats ligos pavadinimas – vilkligė, yra kildinamas nuo to, kad, ligai pažeidus odą, ant jos atsirasdavo žymės, panašios į vilko įkandimus. SRV eiga kintanti ir nenuspėjama.
SRV kol kas dar nėra galutinai ištirta ir jos atsiradimo priežastys nėra žinomos. Kaip jau minėta, pagrindiniai požymiai yra bendras nuovargis, karščiavimas, skausmas, tačiau jie lydi ir daugelį kitų ligų, todėl diagnozavimas kartais užtrunka. Dabar jau yra specialūs imunologiniai kraujo tyrimai, pagreitinantys SRV nustatymą.
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Inga Mackelienė
Naudota informacija:
- https://lsveikata.lt/gydytojau-patark/klastingoji-vilklige-kai-plastake-nutupia-ant-veido-4922
- https://worldlupusday.org/world-lupus-day-proclamation/
- https://www.lupus.org/taxonomy/term/21/put-on-purple-day-heartland-2021