Gruodis – dantų priežiūros ir aplinkos tausojimo mėnuo

     Gruodžio 1 – oji minima kaip Pasaulinė AIDS diena. Ši diena buvo paminėta ir Smilgių gimnazijoje. Integruotoje biologijos pamokoje mokytoja A. Kisežauskė papasakojo 11 klasės moksleivėms kas tai ŽIV/AIDS, šios ligos užsikrėtimo kelius, paminėjo sergamumo rodiklius, priminė kaip ši liga pasireiškia. Sveikatos specialistė patikrino moksleivių žinias apie AIDS, įtraukdama mokines į Kahoot viktoriną, taip pat užduodama klausimus apie šį sindromą. Užsiėmimo pabaigoje visos merginos buvo apdovanotos Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuro įsteigtomis dovanėlėmis. Gimnazijos fojė, minint šią dieną, uždegėme žvakutes su AIDS kaspinėlio simbolika.

    Gruodžio 11 dieną Smilgių gimnazijoje su 2 klasės mokiniais mokėmės rūšiuoti atliekas, kalbėjome apie gamtos tausojimą. Su antrokais pažiūrėjome ir aptarėme filmuką apie atliekų rūšiavimą, diskutavome kokios spalvos konteineriai būna ir kokioms atliekoms jie skirti, kas gali nutikti, jei jų nerūšiuosime. Užsiėmimo pabaigoje mokiniai buvo suskirstyti į 3 grupes, jiems buvo paskirta užduotis – pagal konteinerių spalvas tinkamai surūšiuoti įvairias atliekas. Džiugu buvo matyti, kad antrokai supranta kaip rūšiuoti, žino kam pritaikyti konteineriai pagal spalvas, o ir pateiktą užduotį atliko puikiai.

   Gruodžio 11 – 12 dienomis penktokams buvo teikiamos individualios dantų priežiūros konsultacijos. Mokiniai buvo mokomi ir konsultuojami kaip teisingai valyti ir prižiūrėti dantis, atminimui padovanoti dantų šepetukai. Ant dantų muliažo penktokai demonstravo kaip reikia taisyklingai valyti dantis, drąsesni valėsi dantis su naujuoju dantų šepetėliu ir buvo testuojami specialiomis priemonėmis ar iš tiesų gerai išsivalė, ar nėra ant dantų likusių apnašų.

    Gruodžio 12 dieną Smilgių darželio „Boružėlių“ grupės vaikai taip pat mokėsi taisyklingos dantų valymo technikos. Su darželinukais mokėmės dantukus valyti linksmai, padainuodami dainelę, taip pat pažiūrėję filmuką apie tai, kas gali nutikti, jei dantukų nevalysime. O užsiėmimo pabaigoje, vaikai atliko paskirtas užduotis. Kadangi darželinukų rankų motorika dar nepritaikyta dantų valymo judesiams, tėveliai savo vaikams turėtų padėti išsivalyti dantukus. Tad Spalio 6 dieną buvo suorganizuotas nuotolinis užsiėmimas Smilgių ikimokyklinės įstaigos bei Piniavos mokyklos – darželio Bernatonių skyriaus tėveliams „Burnos priežiūros pagrindai ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvams.“ Užsiėmimą vedė lektorė J. Andruškienė.

    Gruodžio 12 dieną Smilgių darželio patys mažiausieji „Žirniukų“ grupės vaikai mokėsi tinkamai plauti rankytes ir tai darė linksmai, dainuodami nuotaikingą dainelę, taip pat žiūrėdami filmuką apie Murzulį. O užsiėmimo pabaigoje visi drauge patys muilinome rankytes ir mokėmės teisingos rankų plovimo technikos.

    Gruodžio 14 dieną Piniavos mokyklos darželio Bernatonių skyriaus „Jungtinės“ grupės vaikai mokėsi kaip suteikti I pagalbą. Užsiėmimo tikslas buvo išmokyti atpažinti pavojingas būkles ir kreiptis pagalbos, supažindinti su pagrindiniais pirmosios medicinos pagalbos teikimo principais, išmokyti stabdyti kraujavimą iš nosies ir teikti pagalbą įsidrėskus, nusibrozdinus, supažindinti su pagrindiniais saugaus elgesio principais. Vaikai turi mokėti atlikti elementarius pirmosios medicinos pagalbos teikimo veiksmus, norėti padėti sau ir kitiems.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė