1983 m. buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų žmonių problemomis ir kovoti už tai, kad tokiems žmonėms būtų suteiktos vienodos teisės, kad jiems būtų sudarytos sąlygos pritapti visuomenėje. 1992 m. pabaigoje, Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-ąją Tarptautine neįgaliųjų žmonių diena, kurios metu būtų organizuojami renginiai, skirti atkreipti dėmesį į pagalbą neįgaliesiems. Negalia reiškia bet kokią sveikatos būklę, dėl kurios kam nors sunkiau bendrauti, atlikti tam tikrą veiklą ar gyventi įprastą gyvenimą, kaip tai daro kiti. Neįgalumas apima asmens kūno ar psichinės veiklos sutrikimą, veiklos apribojimus (matymas, klausymas, vaikščiojimas ir kt.) ir dalyvavimo apribojimus (darbas, socialinė veikla ir kt.).
2022 m. Tarptautinės neįgaliųjų dienos tema „Integralaus vystymosi sprendimai: inovacijų vaidmuo, kuriant prieinamą ir teisingą pasaulį“. Šią dieną bus paliestos trys temos:
- Naujovės, skirtos neįgaliųjų integraciniam vystymuisi užimtumo srityje;
- Inovacijos, skirtos neįgaliųjų integraciniam vystymuisi mažinant nelygybę;
- Inovacijos, skirtos neįgaliųjų integraciniam vystymuisi: sportas kaip pavyzdys.
Apskaičiuota, kad vienas milijardas žmonių su negalia visame pasaulyje, susiduria su daugybe kliūčių, trukdančių įsitraukti į daugelį pagrindinių visuomeninių veiklų, įskaitant transporto, užimtumo ir švietimo sritis, taip pat socialinį ir politinį gyvenimą.
Negalią turintys žmonės prisipažįsta labiau kenčiantys ne dėl pačios negalios, o dėl atskirties ir kliūčių, kurios jiems trukdo gyventi taip pat, kaip ir kitiems visuomenės nariams. Šiuos žmones žemina gailestis, užuojauta, pernelyg didelė globa arba perdėtas jų kasdienių gebėjimų pervertinimas. Kiekvienas iš mūsų turime teisę gyventi orų ir visavertį gyvenimą, realizuoti savo gebėjimus ir galias, mokytis, dirbti, ilsėtis, kurti kartu su visais. Visos šios teisės įtvirtintos Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijoje,
Bendraudami su neįgaliaisiais, žmonės dažnai jaučiasi nepatogiai. Keletas patarimų, kurie padės Jums ir žmogui su negalia jaustis patogiau:
- Prieš pagelbėdami, pasiteiraukite, ar pagalba reikalinga.
- Fizinio kontakto atveju būkite atsargus, kai kuriems žmonėms su negalia rankos padeda išlaikyti pusiausvyrą, kurią galite sutrikdyti bandydami paimti už rankos. Netapšnokite žmogui per galvą ir nelieskite jo vežimėlio, ramentų ar kitų pagalbinių priemonių. Žmonės su negalia pagalbines priemones/techniką supranta kaip savo erdvės dalį.
- Bendraukite, kaip esate įpratęs, kaip kad bendrautumėte ir su kitais visuomenės nariais.
- Nedarykite prielaidų. Žmonės su negalia patys gali nuspręsti, ką jie gali ir ko negali daryti. Nespręskite už juos.
Bendraudami su neįgaliuoju, nepamirškite, kad:
- Jam nereikia gailesčio.
- Neįgalus asmuo nori bendrauti todėl, kad domisi pašnekovu ir pats yra įdomus kaip asmenybė.
- Nedera pataikauti pašnekovui tik dėl jo fizinio išskirtinumo.
- Reikėtų stengtis būti lygiaverčiu pokalbio dalyviu.
- Nederėtų baiminti lenktyniauti žinių ir patirties lygyje, bet nedemonstruokite fizinio pranašumo.
- Reikėtų kalbėti būtent su neįgaliuoju, o ne su jį lydinčiu asmeniu.
- Jei bendravimas su vežimėlyje sėdinčiu žmogumi užtruks ilgiau nei porą minučių, atsisėskite arba atsiklaupkite, kad jūsų akys būtų tame pačiame lygyje.
- Jei žmogus vežimėlyje paprašė pagalbos, paklauskite, kaip tai padaryti (už kurios dalies geriau paimti ir kaip nešti, kaip geriau jį valdyti, kad netyčia nesugadintumėte).
- Jei bendrausite su aklu žmogumi, prisistatykite ar priminkite savo vardą (ne kiekvienas atpažįsta balsus ar atsimena juos) bei supažindinkite aklą žmogų su kitais grupės nariais, kad nesijaustų atstumtas.
- Neregys laukia žodinės reakcijos – net ir pati maloniausia šypsena ar galvos linktelėjimas, neregiui yra tik nebylūs ir nieko nereiškiantys ženklai.
- Bendraujant su kurčiu žmogumi, būtina naudoti mimiką ir kūno kalbą; jei sunku susikalbėti, užrašykite žodžius ant lapo; kalbėkite lėtai ir aiškiai; pasistenkite, kad rankos būtų laisvos – tai, ką sakote, patvirtinkite gestais, nes kurti žmonės dažniausiai pasikliauja rega.
- Nedera remtis ant vežimėlio, liesti aklojo baltosios lazdelės ar kurčiojo klausos aparato – tai asmeninės erdvės dalis.
- Nedera prašyti žmogaus, sėdinčio vežimėlyje, palaikyti jūsų palto ar kuprinės – tai nepagarbos ženklas.
- Nereikėtų palikti aklo žmogaus atviroje vietoje ar erdvėje, kurioje nėra apčiuopiamų orientyrų – palydėkite akląjį iki kambario sienos ar kokio kito orientyro, kad aklasis galėtų pats pasirinkti judėjimo kryptį.
- Nereikėtų šaukti, kalbant su klausos negalią turinčiu žmogumi – jei žmogus naudojasi klausos aparatu, jis yra sureguliuotas žmogaus klausai priimtinu garsu.
- Nedera pertraukti ir pabaigti pašnekovo pradėto sakinio, bendraujant su kurčiu ar neprigirdinčiu žmogumi.
- Nereikėtų naudoti gestų kalbos, jeigu jos gerai nemokate.
Tai bendro pobūdžio patarimai, kurie tinka bendraujant su žmogumi, turinčiu bet kokios rūšies negalią. Tačiau reikėtų atsižvelgti į skirtingus veiksnius, kuriems įtaką daro negalios pobūdis. Svarbu pastebėti žmogaus sugebėjimus ir asmenybę, o tik po to – jo negalią.
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Inga Mackelienė
Naudota informacija:
- https://www.ndt.lt/tarptautine-neigaliuju-diena/
- https://www.jnvc.lt/lt/component/k2/item/115?fbclid=IwAR14eayjEDksEzRx38W8B5avGsxTyV_SQ4htbt82eDQRn1BXUMU7c6HGOU
- https://diversity-inclusion-speakers.com/news/general-news/how-to-celebrate-international-day-of-disabled-persons/
- https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/international-day-of-persons-with-disabilities-2022/
- https://www.who.int/campaigns/international-day-of-persons-with-disabilities