Gyvybės samprata ir jos išsaugojimas

     Žmogaus gyvybė  unikalus dalykas. Susijungus vyriškai ir moteriškai ląstelei susidaro naujas organizmas, kuris atsineša visą genų rinkinį, turintis informaciją apie būsimą žmogaus kūną, akių ir plaukų spalvą, charakterio savybes, talentą bei sveikatą. Nuo tos akimirkos žmogaus embrionas nuosekliai vystosi, bręsta kol tampa suaugusiu žmogumi. Nuo ląstelės apvaisinimo prasideda tikrasis biologinis amžius.

     Krekenavos Mykolo Antanaičio 8, 9, 10 klasių mokiniai turėjo galimybę dalyvauti paskaitoje-diskusijoje „Žmogaus gyvybės kultūra. Gyvybės vystymasis iki gimimo, neplanuotas nėštumas, išeitys ir pasekmės“. Užsiėmimą vedė „Nėštumo krizių centro“ lektoriai Edvinas ir Lilijana. Lektoriai pateikė įdomią informaciją apie nėštumo nutraukimo įstatymus kitose šalyse (Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje) ir Lietuvoje, paaiškino apvaisinimo procesą.

     Diskusijos metu mokiai nagrinėjo abortų priežastis, kodėl jauni žmonės apsisprendžia šiai procedūrai, kokius jausmus patiria moteris nutraukusi nėštumą. Nagrinėjo situacijas, kaip jaučiasi mergina sužinojusi apie neplanuotą nėštumą, kokia dažniausiai būna vaikino reakcija į šį įvykį. Lektoriai akcentavo, kad priimant sprendimus, reikia gerai pagalvoti, „atvėsti“ ir ieškoti palankaus sprendimo, o jei reikia  kreiptis pagalbos į „Nėštumo krizių centrą“. Didelį įspūdį mokiniams paliko realūs vaisiaus muliažai nuo 7 savaičių iki 9 mėnesių. Paėmę juos į rankas galėjo pajausti vaisiaus dydį bei svorį.

     Paskaitos metu pateiktas PSO organizacijos tyrimas, apie kontracepcijos pasirinkimo būdą. Išskirtas vienas efektyviausių (100%) būdas, kuris apsaugo nuo pastojimo, tai susilaikymas. Paskaitos pabaigoje mokiniai klausėsi „Užmirštų tėčių“ liudijimų apie abortą, kokias emocijas patiria vyrai, kai moteris nutraukia nėštumą ir lektoriaus asmeninės patirties, gyvenimišką istoriją. Lektorius pabrėžė, kad santykiai tarp vyro ir moters turėtų prasidėti nuo draugystės.

     Jeigu neplanuotai pastojote ir sunku priimti sprendimus, reikėtų ieškoti saugios pagalbos ir stengtis išsaugoti gyvybę.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Aušra Džiugelytė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *