Nei vienas iš mūsų negali numatyti, kur laukia nelaimė, todėl privalome būti pasiruošę įvairioms gyvenimo situacijoms. Daugelio beprasmių mirčių galėtume išvengti ir džiaugtis savo artimaisiais šalia, jei mokėtume suteikti pirmąją pagalbą. Pirmoji medicinos pagalba – tai pirmas žingsnis siekiant padėti kitiems ir operatyviai bei tikslingai sureaguoti tokiais atvejais, kai gresia pavojus žmogaus gyvybei. Tokie įgūdžiai reikalingi tuomet, kai tenka laukti profesionalios medikų pagalbos, būtent tokiais atvejais yra brangi kiekviena minutė. Dažnai iškyla klausimas ką daryti ištikus epilepsijos priepuoliui, insultui, kokių veiksmų imtis apsinuodijus vaistais, maistu ar kokia kita pavojinga medžiaga.
Apie šiuos gyvenimiškus įvykius, vasario mėnesį, Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos 8 ir 10 klasių mokiniai sužinojo integruotoje sveikatingumo ir žmogaus saugos pamokoje. Sveikatos specialistė su 8 klasės mokiais aptarė apsinuodijimų priežastis, papasakojo nutikusius atvejus, išsiaiškinome kaip suteikti pirmą pagalbą apsinuodijus maistu, vaistais, cheminėmis medžiagomis, smalkėmis. Mūsų aplinkoje yra toksiškų augalų, kurie gali sukelti apsinuodijimus ar alergijas, todėl mokiai buvo supažindinti su jų rūšimis, paaiškinta kokius sveikatos sutrikimus gali jie sukelti, kaip nuo jų apsisaugoti. Mokiniai stebėjosi, kad jų tiek daug. 10 klasės mokiniams paaiškinta kaip suteikti pagalbą ištikus insultui, cukrinio diabeto hiperglikemijai ar hipoglikemijai, kaip tinkamai suteikti pagalbą epilepsijos traukulių, priepuolio ir po jo metu. Užtvirtinant žinias, pamokos pabaigoje, mokiniai atsakė į teste pateiktus klausimus.
Ne kiekvienas žino, kaip suteikti pirmąją pagalbą vienu ar kitu kritiniu momentu, todėl svarbu mažinti žmonių abejingumą, nelaimės ištiktiems žmonėms bei apmokyti juos pirmosios pagalbos pagrindų, o gebėti tai daryti, turime visi, nes tai kiekvieno žmogaus pilietinė pareiga.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
A.Džiugelytė