Didelę dalį mūsų laiko ir dėmesio pasiima ekranai – kartais dėl būtinybės, o neretai – ir iš įpročio, kurio sunku atsisakyti. Internete galime rasti naudingos informacijos, mokytis, surasti receptą vakarienei, pažiūrėti filmą, dalintis nuotraukomis su šeima ir draugais, taip pat matyti ką kiti veikia, kuom gyvena. Tikrai nemažai pliusų, o kokie minusai? Apie minusus ir pavojus papasakojo lektorė Rasa iš „Skaitmeninės etikos centro“.
Lektorė supažindino vaikus su realia populiarių socialinių tinklų ir paieškos sistemų (Google) situacija. Reguliarios baudos su pažeidimais į žmogaus privatumą. Kaip ir kokia dirba komanda, kad pritrauktų ir išlaikytų mūsų dėmesį prie ekranų kuo ilgiau. Kokią susimokame už tai kainą? Tai mūsų laikas. Kuo ilgiau sėdime prie interneto tuo mažiau norime veikti kažką kito. Dingsta motyvacija, noras mokytis, užsiimti hobiu, nebereikia realaus bendravimo su draugais. Dėl to išsivysto depresija, valgymo bei miego sutrikimai. Lektorė paskatino vaikus įsitraukti į
24 val. iššūkį. Kiekvienas išsitraukė lapelį su skirtinga užduotimi pvz.: ištrinti dvi programėles iš telefono kurios atima daugiausiai laiko, 1 valandą dienoje neimti telefono į rankas, sumažinti žaidimų valandų skaičių iki 3 valandų per dieną ir kt.
Patarimas tėveliams.
- Savo pavyzdžiu vaikams rodyti tinkamą išmaniųjų prietaisų (kompiuterių, telefonų, planšečių) naudojimą.
- Stebėti ir kontroliuoti savo ekranų naudojimo įpročius, nes tai yra vienas svarbiausių veiksnių, nusakantis, kaip technologijomis naudosis vaikai.
- Šeimos taisyklės ir vidinė tvarka geriausiai veikia tada, kai yra vienodai taikoma visiems šeimos nariams.
- Pastebėjus, jog patiems kyla sunkumų, susijusių su ekranų laiko kontrole, kreiptis į specialistus.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Simona Šukė