Ką verta žinoti apie vaikų šienligę

Atėjus pavasariui, vis dažniau pajuntami Šienligė simptomai, kurie dažnai sukelia didelį diskomfortą. Tai yra alerginis rinitas – žiedadulkių sukelta alerginė liga, kuri atsiranda dėl padidėjusios organizmo reakcijos į augalų žiedadulkes. Kai kuriems žmonėms baltymai, esantys žiedadulkėse, gali sukelti akių, nosies, gerklės, sinusų dirginimą ir uždegimą. Gali pasireikšti ir alerginės slogos simptomai:  akių sausumas, uoslės sutrikimas, galvos skausmą, nosies gleivinės patinimas bei užgulimas, apsunkintas kvėpavimas ar čiaudulys.

Pagal Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO), net 1 iš 5 vaikų (18,9 %) turi sezoninę alergiją. Vaikai taip pat gali turėti alerginių reakcijų į ore esančias žiedadulkes, naminių gyvūnėlių pleiskanas ir buitines dulkes. Alerginė reakcija dažnai sukelia diskomfortą ir nepatogumus, tačiau yra veiksmų, kurių galite imtis, kad sumažintumėte ligos simptomus. Ir jei vaiko alergijos yra sezoninės, jos greičiausiai išnyks savaime, pasikeitus orams.

Kaip diagnozuojama liga?

Jei simptomai yra sezoniniai, didėja ir mažėja keičiantis orams, tai yra stiprus rodiklis. Remiantis Amerikos alergijos, astmos ir imunologijos koledžo duomenimis, šienligė prasideda vasarį ir tęsiasi iki vasaros pradžios. Tenka stebėti ir apsvarstykite, ar tai laikas, kai jūsų vaikas patiria alerginius simptomus.

Šienligę diagnozuoti ir skirti gydymą gali gydytojas alergologas. Jei kaskart maždaug tuo pačiu metų laiku jaučiate, kad peršalote ir imate sloguoti, varva nosis, peršti akis, kamuoja čiaudulys, gali būti ženklas, kad sergate šienlige. Patariama nesigydyti patiems, o kreiptis į nosies, ausų ir gerklės gydytoją, kuris prireikus nusiųs pas alergologą.

Daugumą vaikų šienligės gydymo būdų paprasta atlikti ir namuose. Didelė dalis nereceptinių antihistamininių vaistų nuo sezoninių alergijų apima kokybiškus produktus ir nustatytas dozes vaikams. Visada būtinai laikykitės tinkamos dozės ir prieš pradėdami vartoti naują vaistą pasitarkite su gydytoju. Nosies purškalai ar šalti kompresai ant veido gali būti naudingos priemonės, padedančios pašalinti nosies užgulimą vaikams.

Nereceptiniai produktai:

  • Antihistamininiai vaistai;
  • Nosies purškalai;
  • Akių lašai.

Taip pat, norint sumažinti alergenus namuose, Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja: skalbti patalynę kas savaitę, keisti pagalves kas 2–3 metus, vengti  išdžiūvusių lapų krūvų, naudoti alergenams atsparius užvalkalus.

Papildomos priemonės šienligės simptomams mažinti:

  • Venkite skalbinių džiovinimo lauke;
  • Parėję iš lauko, nusiprauskite po dušu ir persirenkite;
  • Dažnai plaukite rankas, ypač po žaidimo su augintiniais;
  • Dėvėkite skrybėlę ir akinius nuo saulės, kad apsaugotumėte akis nuo žiedadulkių, kai esate lauke.

Kaip nustatyti, ar vaiko simptomai yra alergija ar astma?

Kadangi sezoninei alergijai ir astmai būdingi daug tų pačių simptomų (ir jie dažnai pasireiškia kartu), gali būti sunku atskirti, su kuo susiduria jūsų vaikas. Astma dažniau sukelia nuolatinį kosulį, švokštimą ir pasunkėjusį kvėpavimą. Jei nerimaujate, kad jūsų vaikas gali sirgti astma, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, kuris gali nustatyti diagnozę.

Kaip suprasti ar man peršalimas ar šienligė?
Peršalimas ir šienligė – turi panašius simptomus. Tačiau kertinis skirtumas – nosies išskyrų spalva. Šienligė galima įtarti, jei nosies išskyros yra skaidri.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Toma Pulokaitė

Šaltiniai:
Pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenis.