Kad dantukų neskaudėtų

     Piniavos mokykloje-darželyje „Pelėdžiukų“ grupės vaikai mokėsi apie dantų higieną  pamokėlėje „Kad dantukai neskaudėtų“. Sveiki ir neskaudantys dantys yra ypatingai svarbūs valgant ir kalbant. Vaikams augant jų išvaizda bus jiems vis svarbesnė. Graži šypsena kelia pasitikėjimą savimi ir tai, kaip vaikai jaučiasi yra labai svarbu susirandant draugus, mokantis ir tiesiog augant. Darželinukams priminta, kad naudoti burnos priežiūros priemones, kurių sudėtyje yra fluoro. Kad dantys ilgiau išliktų sveiki, mažiau reikia vartoti saldaus maisto ir gėrimų ir bent kartą į metus apsilankyti pas odontologą. Pirmieji apsilankymai pas dantų gydytoją turi būti ne dėl ūmios problemos, o profilaktiniai. Rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją vos tik išdygus pirmajam dantukui. Odontologas jį apžiūrės ir patars tėveliams, kaip užtikrinti vaiko burnos higieną ir prižiūrėti naujai išdygusius dantukus. Pamokys taisyklingai juos valyti.

 

    Vaikams buvo paaiškinta, kad naudotų minkštą arba vidutinio kietumo šepetėlį nedidele galvute, kad pasiektų visus dantų paviršius, kandimo paviršių bei vietas ties dantenomis. Nepamiršti keisti dantų šepetėlio kas 3 mėnesius, naudoti dantų siūlą bei skalavimo skystį.

     Su vaikais kalbėjome apie dantenų ligas, o plačiau apie gingivitą. Jei dantų apnašos ir akmenys nepašalinami, bakterijos gali pradėti dirginti audinius ir pažeisti dantenas. Dantų apnašos – tai minkšta balzgana plėvelė ant dantų, susidaranti iš maisto likučių, seilių ir burnoje esančių bakterijų. Negydomas gingivitas gali pereiti į sunkesnę periodonto ligos formą, kai apnašos patenka po dantenomis ir pradeda veikti dantis laikančius audinius. Dėl padidėjusios infekcijos gali iškristi dantys. „Pelėdžiukams“ buvo paaiškinta, kad kai nėra galimybės išsivalyti ar išsiskalauti dantų, pavyzdžiui pavalgius kavinėje, galima pakramtyti becukrę kramtomąją gumą. Tai padidina seilių išsiskyrimą bei taip neutralizuojamas rūgščių poveikis dantims.

     Atidžiai prižiūrint dantis ir palaikant gerą burnos higieną, gali išsaugoti tvirtus ir sveikus dantis visą savo gyvenimą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Jūratė Čerškienė