Kaip prarūkomos smegenys

    Moksliniai tyrimai rodo, jog elektroninių cigarečių sudėtyje yra įvairių termiškai neatsparių organinių dalelių, kurios kaitinant skyla į įvairias toksines medžiagas, kaip: acetaldehidas, akroleinas, ir formaldehidas,  kurie yra stiprūs kvėpavimo takų dirgikliai ir žinomi kancerogenai. Lietuvoje elektroninių cigarečių vartojimas stipriai išaugo paauglių tarpe, daugelis iš jų anksčiau visiškai buvo nerūkę.

     Elektroninės cigaretės yra pripildomos specialaus skysčio, kurį dažniausiai sudaro propilenglikolis, glicerolis, įvairios aromatinės medžiagos ir nikotinas. Jauni vartotojai teigia, kad skoniai yra pagrindinė priežastis, kodėl jie rūko elektronines cigaretes. Kvapiosios medžiagos užmaskuoja neigiamą nikotino poveikį, palengvindamos tolesnį jo vartojimą, vedantį į priklausomybę.

    Š. m. kovo 7 dieną Smilgių gimnazijos 6 klasės moksleiviai dalyvavo užsiėmime, kuriame diskutavome apie elektroninių cigarečių žalą, draugų įtaką, savivertės jausmą, gyvenimo tikslus. Šeštokai buvo supažindinti su elektroninės cigaretės prietaiso veikimo principu, garinamų cheminių medžiagų sudėtimi ir jų poveikiu organizmui. Su paaugliais pažiūrėjome ir aptarėme 2 trumpus filmus. Diskutavome apie priklausomybes, kodėl pasiduodame draugų įtakai, kaip išmokti džiaugtis gyvenimu natūraliai, kaip atsisakyti ir nepradėti rūkyti.

     Užsiėmimo pabaigoje moksleiviams buvo pateikti klausimai kaip jie pasielgtų tam tikrose situacijose. Visi kartu priėjome išvados, kad labai svarbu turėti savo tvirtą nuomonę, bendraujant su bendraamžiais, o tikras draugas visada pagelbės ir neskatins ryžtis blogam poelgiui.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė