Kaip suteikti pirmąją pagalbą skęstančiajam?

Maudynės vandens tvenkinyje yra neatsiejama vasaros dalis, tačiau didelė dalis žmonių nežino, kaip teisingai padėti skęstant ir gaivinti iš vandens ištraukto asmens. Dalinamės pagrindiniais aspektais, kaip tinkamai reaguoti ir pasirūpinti skęstančiuoju:

Pirmiausia, signalizuojame aplinkiniams garsiai šaukdami „Žmogus skęsta!“ ir nurodome, kad iškviestų greitąją pagalbą – 112.

Įvertiname skęstančiojo atstumą nuo kranto: skęstančiojo gelbėjimui patariama naudoti netoli esančią gelbėjimo priemonę, tai gali būti virvė, rankšluostis, pripučiama pagalvė, lazda, kamuolys ar virvė. Jei esate labai patyręs plaukikas, galima asmenys gelbėti pačiam, tačiau esant panikos apimtai situacijai, skęstantysis griebsis bet ko, kad išgyventų, tad tikimybė būti paskandintam, didelė.

Ištraukus skendusį žmogų, būtina pradėti pradinį gaivinimą, esant nesąmoningam asmeniui: atverti kvėpavimo takus, atlikti krūtinės paspaudimus ir įpūtimus: 30 paspaudimų, tada 2 įpūtimai. Pradinis gaivinimas tęsiamas tol, kol atvyksta greitoji medicinos pagalba ar atsiranda gyvybės požymiai (kvėpavimas ir širdies veikla).

Kaip atverti kvėpavimo takus?

Viena ranka pakelti smakrą, kitos rankos delną uždėti ant kaktos ir atlošti galvą. Vertinti ar nėra svetimkūnių burnoje, išimti dantų protezus, išvalyti burną – esant priešmirtinei būsenai žmogui neretai išsiskiria gleivių ar skrandžio turinys patenka į burną”.

Kaip daryti krūtinės ląstos paspaudimus?

Rankos delno pagrindas dedamas ties krūtinkaulio vidurio. Kita ranka dedama tiesiai ant pirmosios rankos ir delno pagrindu pradedami paspaudimai 30:2. Spaudžiame 5 – 6 cm – ir pilnai atstatome krūtines ląstą atgal į stabilią padėtį.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Toma Pulokaitė