Kaip užauginti ekologiškas daržoves

   Ekologiški produktai populiarėja – auga ne tik dėmesys sveikatai palankiai mitybai, bet ir aplinkos saugojimui. Piniavos mokykloje-darželyje III grupės vaikai dalyvavo pamokėlėje „Kaip užauginti ekologiškas daržoves“. Darželinukams buvo papasakota kas yra ekologiškos daržovės ir kaip jas auginamos, kokia nauda sveikatai. Augindami ekologiškas daržoves savaime prisidedama prie tvarumo principų įgyvendinimo, nes nenaudojami jokie pesticidai ar trąšos ir taip mažinama vandens ir oro tarša.

   Norintiems turėti ekologišką daržą, reikia nepamiršti sėjomainos, naudoti tik natūralias, organines trąšas. Pati geriausia iš jų – kompostas. Kompostuoti galima viską: lapus, išrautas piktžoles, šiaudus, pjuvenas, maisto atliekas, tik riekia nepamiršti įdėti mėšlo, kad būtų geresnis kompostas. Auginant ekologiškas daržoves, teks daug ravėti. Siekiant palengvinti sunkų rankų darbą, galima ravėjimą pakeisti mulčiu.

   Dažnas vartotojas teigia, kad ekologiškas maisto produktas – „užaugintas kaime“, „natūralus“, „užsiauginau pats“ ir pan. Ne, tai nėra ekologiško žemės ūkio ar maisto produkto apibrėžimas. Net jei užsiauginote patys, ar pirkote iš ūkininko tai nereiškia, kad toks maistas ekologiškas. Ekologišku vadinti galima, tik gavus iš akredituotos įstaigos patvirtinamąjį dokumentą. Taip pat ekologiški produktai yra paženklinti specialiu ženklu. Nefasuotus ir neženklintus produktus gali parduoti tik ūkininkai, pateikiantys ekologiškumą įrodantį dokumentą – sertifikatą.

   Su vaikais diskutavome, kas atsitinka augalams, kai naudojama daug cheminių medžiagų – atsiranda įvairios ligos, alergijos, daržovės tampa nebe tokios sveikatai palankios, tai yra neturės tiek daug vertingų maisto medžiagų ir vitaminų, nualinamas dirvožemis. Be to ekologiškas maistas brangesnis, todėl žmonės atsakingiau jį perka, mažesniais kiekiais, kad nereikėtų išmesti. Aptarę ekologiškų daržovių auginimo principus, pasivaišinome obuoliais, kriaušėmis bei pomidorais.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Jūratė Čerškienė