Vasara – atostogų metas, padaugėja aktyvių veiklų lauke, o kartu su jomis padidėja ir traumų tikimybė. Dažnai pasitaiko įvairųs kaulų lūžiai. Ypač dažnai traumas patiria dviratininkai, elektrinių paspirtukų vairuotojai, motociklininkai. Dviratininkai ir paspirtukininkai dažniausiai patiria raktikaulio lūžius, įvairius išnirimus. Motociklininkai paprastai patiria žymiai didesnės kinetinės energijos traumas, pavyzdžiui, ilgųjų ar dubens kaulų lūžius. Dažnai tai yra daugybiniai sužeidimai. Atpažinti atvirą lūžį nėra sudėtinga, nes kaulas praduria odą ir atsiduria išorėje, žaizda kraujuoja. Esant uždaram lūžiui kaulą gaubiantys audiniai lieka nepažeisti, nėra išorinio kraujavimo, tačiau gali matytis galūnės deformacija.
Neužilgo baigiasi mokslo metai, o vasara vilioja savo pramogomis o, kad jos nesibaigtų liūdnomis pasekmėmis, moksleiviai buvo supažindinti kaip saugiai elgtis pramogaujant su dviračiais, paspirtukais, kad nesusižaloti pačiam bei nesužaloti kitų pėsčiųjų. Birželio 12 dieną Smilgių gimnazijoje su 5-7 klasių moksleiviais mokėmės suteikti pagalbą esant kaulų lūžiams, kokie yra kraujavimo būdai, kaip stabdyti kraujavimą, mokėmės tvarstymo technikos. Praktika – vienintelis būdas įgusti tvarstyti. Moksleiviai susipažino su žiediniu, spiraliniu, aštuoniukės (kryžminiu) tvarstymo būdais, mokėsi tvarstyti ant klasės draugų. Taip pat sužinojo koks tvarstymo būdas tinka tam tikrai kūno daliai tvarstyti. Aiškinomės su mokiniais kuo panašūs ir kuo skiriasi atskirų kūno dalių tvarstymai, kaip pasitikrinti ar nepažeista kraujotaka po tvarstymo.
Moksleiviai buvo mokomi kaip paruošti žaizdą ir tinkamai ją sutvarstyti.
Žaizdos paruošimas:
- Prieš tvarstymą, žaizdos kraštus reikėtų nuvalyti dezinfekuojamaisiais skysčiais.
- Žaizdą negalima barstyti jokiais milteliais, tepti tepalu.
- Po to ją reikia uždengti sterilia marle, tvarsčiu (tiesiai ant žaizdos negalima dėti vatos, nesterilaus tvarsčio) ir sutvarstyti.
Tvarstymo principai:
- Tvarstis turi dengti visą žaizdą arba sužalotą plotą.
- Jis turi atitikti savo paskirtį (stabdyti kraujavimą, spausti, imobilizuoti).
- Tvarstis turi gerai laikytis, nesmukti.
- Jis neturi trikdyti sveikų audinių kraujotakos.
- Tvarstis neturi riboti sveikų kūno dalių funkcijos, išskyrus atvejus, kai jos atlieka įtvaro funkciją.
Tvarstymo taisyklės:
- Prieš tvarstant užsimauti vienkartines pirštines.
- Išimant tvarstį iš pakuotės ir tvarstant žaizdą neliesti tos vietos kuri bus dedama ant žaizdos, nesvarbu ar naudojamas sterilus ar nesterilus tvarstis.
- Jei tvarstis nuslydo nuo žaizdos – nedelsiant uždėti kitą.
- Pritvirtinti tvarstį pleistru arba tvarsčio juosta.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Valentina Kaušakienė