Konkursas „Maisto pasirinkimo piramidė“

    Panevėžio rajono Velžio gimnazijos 5 klasių moksleiviai dalyvavo konkurse, kuriame turėjo teisingai sudėti maisto pasirinkimo piramidę bei parašyti sveikos gyvensenos taisykles. Iš 3 klasių buvo atrinktos geriausios ir teisingiausiai atliktos piramidės ir jų autoriai apdovanoti Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro įsteigtais prizais.

     Maisto pasirinkimo piramidė puikiai iliustruoja kokia turi būti subalansuota ir pilnavertė mityba.  Piramidė sudaryta šviesoforo principu ir suskirstyta į šešias dalis. Produktams, esantiems piramidės apačioje – kruopoms, duonai, makaronams, bulvėms bei daržovėms ir vaisiams, uždegta žalia šviesa ir juos rekomenduojama valgyti kelis kartus per dieną. Piramidės viduryje esančius produktus – pieną ir jo produktus, mėsą, žuvį, kiaušinius, riešutus, sėklas ir augalinius riebalus, siūloma vartoti kasdien (ar rečiau), bet saikingai. O raudonas signalas galioja viršuje esantiems produktams – cukrui, saldainiams ir kitiems saldumynams, sviestui, druskai, saldintiems gėrimams, juos reikėtų vartoti retai ir mažai. Atsižvelgiant į sveikos mitybos piramidę, norint gauti skirtingų maistinių medžiagų ir patenkinti mūsų kasdienius poreikius, reikėtų vartoti įvairų maistą iš visų maisto grupių, taip pat kiekvienoje grupėje. Valgyti per daug ar per mažai mūsų sveikatai nėra gerai. Mitybos metu organizmas turi gauti apie 40 įvairių maisto medžiagų, kurios užtikrintų reikalingos maistinės energinės vertės kiekį.

    Sveika mityba – tai svarbus elementas moksleivių gyvensenoje. Tinkamas maistas tai ne tik energijos suteikimas vaikystėje bei paauglystėje, bet statybinė medžiaga, kuri reikalinga jauno žmogaus organizmo raidai. Vaikystėje medžiagų apykaita vyksta daug sparčiau nei vyresniame amžiuje, kadangi vaikai daugiau juda ir auga, todėl sunaudoja didesnį kiekį energijos nei suaugusieji. Šiame laikotarpyje formuojasi sveiko gyvenimo būdo bei mitybos įpročiai, mokinamasi gyventi kuo sveikiau. Būtent vaikystėje ir paauglystėje labai svarbu gauti ne tik tinkamą informaciją apie teisingą mitybą, jos naudą bei sveiką gyvenimo būdą, bet ir išmokti pasirinkti tinkamus bei sveikus organizmui maisto produktus bei formuoti teisingos mitybos įpročius.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Karolina Juškaitė