Užkrečiamos ligos – tai infekcinės ligos, kurias sukelia įvairūs mikroorganizmai (virusai, bakterijos, pirmuonys) patekę ir išplitę žmogaus organizme. Daugelio mokslininkų nuomone mikroorganizmai yra patys seniausi „gyventojai“ Žemėje. Žmonės jais gali užsikrėsti įvairiausiais būdais: per orą, kuriuo kvėpuoja, per vandenį, kurį geria, ar per maistą, kurį valgo. Į žmogaus organizmą mikroorganizmų gali patekti per sąlytį su kitais žmonėmis, gyvūnais, augalais ar net nematomais paviršių nešvarumais, esančiais ant daiktų, kuriuos žmogus liečia. Taip pat jų gali patekti su krauju, limfa ar kitais organizmo skysčiais. Pavyzdžiui, meningokokinės infekcijos sukėlėjas patenka į žmogaus organizmą su įkvepiamu oru, maliarija užsikrečiama įkandus užkrėstam uodui, hepatitas A plinta suvalgius užkrėsto maisto arba per nešvarias rankas.
Vienas iš pagrindinių būdų užkirsti kelią užkrečiamosioms ligoms yra tinkamas kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas. Kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas reiškia paprastas higienos praktikas, kurių gali imtis kiekvienas, kad išvengtų kvėpavimo takų infekcijų, pvz., peršalimo ir gripo, perdavimo kitiems žmonėms. Kosint ir čiaudint išsiskiriantys lašeliai gali būti įkvėpti arba nukristi ant žmogaus rankų ar kietų paviršių, kur viruso dalelės gali išgyventi valandas. Jei žmogus liečia užterštus paviršius, viruso dalelės gali patekti į rankas. Jei asmuo liečia savo veidą užterštomis rankomis, tai gali sukelti infekciją. Reikėtų uždengti burną ir nosį kiekvieną kartą, kai kosima ar čiaudoma. Jei įmanoma, reikėtų naudoti vienkartinę servetėlę, kad užsidengti burną ar nosį. Jei kosulys ar čiaudėjimas užklumpa netikėtai ir servetėlių nėra, kosėti arba čiaudėti reikėtų į viršutinę rankovės dalį, tai apsaugo rankas nuo viruso patekimo. Su Panevėžio rajono Velžio gimnazijos
5b klasės mokiniais aptarėme, kaip teisingai elgtis norint nesirgti, kaip plauti rankas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, kad virusai neplistų į aplinką.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Karolina Juškaitė