Kasmet kovo mėnesį minima Pasaulinė inkstų diena. Šia diena yra siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į gyvybiškai svarbų organą – inkstus ir jų ligas. Pasaulinės inkstų dienos jungtinis iniciatyvinis komitetas 2022-uosius paskelbė „Inkstų sveikatos visiems“ metais su šūkiu „Užpildykite žinių spragas, kad galėtumėte geriau prižiūrėti inkstus“. 2022 m. kampanijoje pagrindinis dėmesys bus skiriamas pastangoms didinti švietimą ir informuotumą apie inkstų sveikatą. Pagrindinis šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į lėtines inkstų ligas, kurios yra klastingos, nes dažniausiai yra nejuntamos. Be to, jos itin pavojingos, nes sukelia inkstų nepakankamumą.
Ar žinote, kad:
- Inkstai yra porinis organas t.y. pas žmogų jie yra du, forma primena pupeles.
- Inkstai yra pilvo ertmėje, prisiglaudę prie užpakalinės pilvo sienos ir stuburo.
- Inkstai yra labai svarbus organas, kuris reguliuoja vandens ir druskų kiekį organizme, bei išvalo kraują nuo kenksmingų medžiagų, pašalindamas jas su šlapimu. Kiekvieną dieną jūsų inkstai išfiltruoja ir išvalo apie 200 litrų kraujo.
- Inkstai – ne tik filtras, jie gamina kai kurias medžiagas, vadinamas hormonais: eritropoetiną, reikalingą kraujo gamybai; aktyvų vitaminą D3 – kad organizmas pasisavintų kalcį ir kaulai būtų sveiki; reniną, kuris reguliuoja kraujo spaudimą.
Inkstų ligos paprastai progresuoja „tyliai“, nes žmogus dažniausiai nejaučia skausmo. Tai pavojinga, todėl neretai liga diagnozuojama jau kaip „toli pažengusi“, ir kelio atgal jau nėra. Jei inkstų funkcija sutrinka, tai rodo kraujo ir šlapimo tyrimai bei inkstų renograma.
Inkstams pradėjus blogiau funkcionuoti, vystosi inkstų nepakankamumas. Organizme pradeda kauptis toksinės medžiagos, kyla arterinis kraujospūdis, vystosi mažakraujystė, silpnėja kaulai. Dėl prasto inkstų darbo labai nukenčia kraujagyslės ir širdis, todėl gali įvykti infarktas, insultas, sutrikti širdies ritmas. Statistika rodo, kad inkstų pažeidimų turi kas dešimtas suaugęs žmogus, o pacientų, kuriems atliekama dializė, nuolat daugėja.
Sergantiems galutinės stadijos inkstų nepakankamumu, kai savi inkstai nebesugeba atlikti visų savo funkcijų, yra atliekamos dializės procedūros. Gydytojų konsiliumui nusprendus, ligonis yra įrašomas į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą. Vidutiniškai inksto donoro laukiama apie 2 metus.
Gydytojai nefrologai išskiria 5 patarimus, kaip išsaugoti sveikus inkstus.
- Daugiau judėkite.Reguliarus fizinis aktyvumas pagreitina medžiagų apykaitą ir sumažina kraujospūdį bei lėtinių inkstų ligų riziką.
- Kontroliuokite aukštą kraujo spaudimą, nes tai yra vienas iš pagrindinių inkstų ligos rizikos veiksnių.
- Atkreipkite dėmesį į suvartojamo cukraus kiekį– kontroliuokite gliukozės kiekį kraujyje. Cukrinis diabetas – vienas iš rizikos veiksnių, todėl sergantys šia liga turėtų ne tik palaikyti atitinkamą gliukozės (cukraus) kiekį kraujyje, bet ir reguliariai atlikti inkstų funkcijos tyrimus.
- Nepamirškite sveikos mitybos ir palaikykite normalų kūno svorį.Sumažinkite suvartojamos druskos kiekį, nes esant jos pertekliui organizme kaupiasi skysčiai ir didėja kraujo spaudimas. Vienas dažniausiai girdimų mitų – inkstai turi pailsėti, todėl pravartu riboti skysčių kiekį. Tačiau normaliam inkstų darbui reikalingas pakankamas jų kiekis. Vartokite daug skysčių, nemažiau kaip 1,5-2 litrus per dieną. Jei rūkote – meskite, nes rūkymas lėtina kraujotaką.
- Saikingai vartokite medikamentus, pavyzdžiui, vaistus nuo skausmo, ypač jei gydytojas jų neskyrė. Jei Jus kamuoja lėtinis skausmas ir negalite atsisakyti nuskausminamųjų, tuomet pasikonsultuokite su gydytoju, kuris padės sukontroliuoti skausmą nepažeidžiant inkstų.
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Inga Mackelienė
Naudota informacija:
- https://www.worldkidneyday.org/2022-campaign/2022-wkd-theme/
- https://www.jspc.lt/kovo-13-oji-pasauline-inkstu-diena/
- https://lsveikata.lt
- http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos_straipsniai/diabetas_ir_inkstu_ligos_kartu/