Kovo 22-oji Pasaulinė vandens diena

Vanduo yra būtinas gyvybei. Netgi teigiama, kad gyvybė Žemėje kilo iš vandenyno. Žmogus be maisto išgyvena savaites ar net mėnesius, tačiau be vandens gali mirti per keletą dienų. Vanduo sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 60-70 procentų. Organizmui senstant, vandens audiniuose mažėja – tai susiję su lėtėjančia medžiagų apykaita. Jokia kita medžiaga neatlieka tiek daug įvairiausių žmogaus organizmo funkcijų kaip vanduo.

Pagrindinės 2024 m. Pasaulinės vandens dienos žinutės:

 • Vanduo gali sukurti taiką arba ją sugriauti. Bendradarbiaujant galima subalansuoti vandens poreikius ir stabilizuoti pasaulį.
 • Gerovė ir ramybė priklauso nuo vandens. Šalys stengiasi valdyti klimato kaitą, masinę migraciją ir politinius neramumus, svarbu bendradarbiauti ir vandens išteklių valdymo srityje.
 • Vanduo gali išvesti iš krizės. Puoselėjant bendruomenių ir šalių harmoniją, tvariai naudojant vandens išteklius, svarbu priimti sprendimus nuo Jungtinių tautų konvencijų tarptautiniu lygiu iki veiksmų vietos lygmeniu, kad sukurti subalansuotą vandenų valdymo sistemą.

       Pirmasis žvalgybinis giluminis gręžinys, iš kurio ištryško maždaug 4 metrų aukščio vandens fontanas, centralizuotam vandentiekiui įrengti Panevėžyje išgręžtas 1950 metais. Vėliau išgręžtas dar vienas gręžinys, o 1960 m. mieste buvo  baigtas statyti 600 m³ talpos vandentiekio bokštas, įrengta 1,6 ha ploto vandenvietė, kurioje veikė 2 gręžiniai. Iš jų 1960 metų pabaigoje pirmiesiems vartotojams pradėtas tiekti požeminis giluminių gręžinių vanduo. 1960 metais muilo ir „Nevėžio“ fabrikams, politechnikumui, gaisrinei, centrinei vaistinei, „Žalgirio“ sporto klubui, tuometiniams Panevėžio miesto ir rajono vykdomiesiems komitetams tiesiai iš gręžinių patiekta 3,9 tūkst. m³ vandens, iš kurio nebuvo pašalinama vandenyje ištirpusi geležis.

Ar žinote, kad:

 • Žmogui kasdien reikia išgerti 2–3 litrus vandens.
 • Suaugusio žmogaus organizme yra apie 68 proc. vandens, iš jo kraujyje 90 proc., raumenyse – 77 proc., o smegenyse – 85 proc.
 • Nevalgęs žmogus gali išgyventi iki 40 parų, o be vandens numirs aštuntą.
 • Be vandens žemėje nebūtų augmenijos, todėl nebūtų deguonies ir gyvybės.
 • Vanduo yra mineralas, naudingoji iškasena ir dar visiškai neištirtas.
 • Vandenį sudaro vandenilis ir deguonis. Vandenilio yra trys izotopai – lengvas, sunkus, supersunkus. Deguonį sudaro taip pat trys – vieno molekulinis svoris – 16, kito – 17, trečio – 18. Taigi vanduo yra keturiasdešimt dviejų medžiagų mišinys. Didžiausią dalį sudaro lengvasis vanduo.

 

Naudota informacija:

 1. https://www.worldenvironmentday.global/
 2. https://www.worldwaterday.org/
 3. https://www.avandenys.lt/

 

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Rešimavičienė