Kovo 3-ioji Pasaulinė ausų ir klausos diena

     2024 m. Pasaulinė klausos diena  skirta įveikti visuomenės klaidingo supratimo ir  stigmatizuojančios mąstysenos iššūkius, didinant informuotumą ir dalijantis informacija, skirta visuomenei ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams.

     Šia diena siekiama atkreipti dėmesį į klausos susilpnėjimo ir praradimo problemas, skatinti ausų priežiūrą. Klausa – vienas iš penkių pojūčių, kurios dėka galime bendrauti bei reaguoti į išorinį pasaulį.

     Klausos jutimo organas yra ausis, kuri priima garso bangas, jas paverčia nerviniais impulsais ir klausos nervais perduoda į smegenis. Be klausos funkcijos, ausis taip pat yra ir pusiausvyros organas.

*Pasaulyje daugiau nei 80 proc. ausų ir klausos priežiūros poreikių lieka nepatenkinti.

*Neapdorotas klausos praradimas visame pasaulyje kasmet kainuoja beveik 1 trilijoną JAV dolerių.

*Giliai įsišaknijęs klaidingas visuomenės suvokimas ir stigmatizuojantis mąstymas yra pagrindiniai veiksniai, ribojantys pastangas užkirsti kelią klausos praradimui ir jį spręsti.

Keisti mąstymą, susijusį su ausų ir klausos priežiūra, yra labai svarbus, siekiant pagerinti prieigą prie klausos praradimo ir sumažinti išlaidas.

      PSO apskaičiavo, kad nesprendžiamas klausos praradimas kasmet kainuoja 980 mlrd. USD. Tai yra išlaidos, patirtos dėl klausos praradimo be reabilitacijos, įskaitant produktyvumo praradimą ir socialinę atskirtį.

Pagrindinės klausos sutrikimo priežastys:

  • Genetinis sutrikimas ir paveldėjimas – nulemti genetinių sutrikimų (Ašerio, Dauno, Vardenburgo ir kt.) ar paveldimi.
  • Infekcija ir virusinės ligos – gripas, tymai, skarlatina , raudonukė, meningitas, virusinis hepatitas ir pan.
  • Intoksikacija – gyvsidabris, švinas, fosforas, benzinas, ototoksiniai antibiotikai, acetisalicilinės rūgšties preparatai, diuretikai.
  • Trauma – gimdymo komplikacija (priešlaikinis gimdymas, deguonies trūkumas), akustinė trauma (fejerverkai, garsi muzika, darbas triukšme), baro trauma, galvos smegenų trauma, elektrotrauma, ausies sužalojimas (būgnelio plyšimas, aštraus daikto ar svetimkūnio patekimas į ausį).
  • Vidaus organų susirgimai – širdies kraujagyslių sistemos ligos, kraujo ligos, inkstų ligos, endokrininės ligos, vitaminų stoka, spindulinė liga, stuburo kaklo dalies spondiliozė.
  • Centrinės nervų sistemos susirgimai – galvos smegenų išeminė liga, kraujagyslių spazmai, encefalitai, epilepsija, išsėtinė sklerozė, aterosklerozė, neuronavikai.
  • Klausos organo ligos besikomplikuojančios kurtumu – ūmus ir lėtinis otitas, otosklerozė, Menjerio liga, senatvinis prikurtimas.

Kad klausa išliktų gera, rekomenduojama:

  • Grūdinti organizmą.
  • Vengti tiesioginio vėjo, skersvėjų.
  • Vengti aukštos temperatūros, drėgmės.
  • Vengti nuolatinio triukšmo, ypač stipraus.
  • Nevalyti ausų krapštukais.
  • Reguliariai atlikti mankštą, gerinančią kraujotaką ausyse.

Kokios nemokamos pagalbos gali sulaukti klausos sutrikimų turintys pacientai?

      Minint Tarptautinę klausos dieną, ligonių kasų specialistai primena, kokios sveikatos priežiūros paslaugos ir medicinos priemonės klausos sutrikimų turintiems žmonėms yra kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (#PSDF) lėšomis.

Daugiau informacijos: https://tinyurl.com/hwyjmpym

 

Naudota informacija:

  1. https://www.aea-audio.org/portal/index.php/world-hearing-day
  2. https://www.who.int/campaigns/world-hearing-day/2024
  3. https://worldhearingday.org/
  4. https://www.audiology.org/practice-resources/public-awareness/world-hearing-day-march-3/
  5. https://tinyurl.com/hwyjmpym

                   Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Aušra Rešimavičienė