Krekenavos gimnazijos mokiniai paminėjo AIDS dieną

Gruodžio 1 d. – pasaulinė kovos su AIDS diena, kuri minima nuo 1988 metų. Ją inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija. Nors šios ligos mastas vis nemažėja, tačiau ją puikiai galima valdyti ir kontroliuoti laikantis paskirto gydymo plano ir vartojant vaistus taip kaip nurodė gydytojas. Virusas plinta: lytiniu keliu, leidžiantis narkotikus ir naudojantis tais pačiais švirkštais,  užsikrėtusi motina virusą gali perduoti savo vaikui gimdymo metu ar jį maitindama. Sirgdami žmonės ŽIV niekuo neišsiskiria iš kitų, tad vienintelis būdas sužinoti ar sergate yra ŽIV yra testas. Ši tema yra aktuali visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Pasaulyje nėra nė vieno lytiškai santykiaujančio žmogaus, kuris galėtų tvirtai pasakyti: „Man ŽIV negresia“. Užsikrėsti ŽIV gali kiekvienas, nepriklausomai nuo lyties, išsilavinimo, turtų, gyvenamosios vietos.

Šiai dienai paminėti, Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos 9 ir 10 klasės mokiniai gruodžio 5 dieną dalyvavo aktyvioje pamokoje „AIDS geriau žinoti!“. Pamokos tikslas –  jaunimo švietimas apie ŽIV ir kitas lytiškai plintančias infekcijas, mažinant rizikingą ir formuojant atsakingą elgseną. Sveikatos specialistė informavo mokinius, kodėl, ką ir kam svarbu žinoti apie ŽIV (AIDS). Pamokos pabaigoje dalyviams buvo naudinga pasitikrinti savo žinias apie ŽIV ir AIDS žaidžiant Kahoot, bei suprasti ir stiprinanti asmeninę atsakomybę, saugant savo ir kitų sveikatą. Daugiausiai teisingų atsakymų pateikę mokiniai buvo apdovanoti prizais. Taip pat dalyviams rekomenduota perskaityti knygą „AIDS geriau žinoti“, kuri skirta ne tik suaugusiesiems, bet ir jauniems žmonėms, kurie dar tik pradeda seksualinį gyvenimą ir dažnas pabando visko – rūkalų, alkoholio, narkotikų ir kartais pasiduoda saldžiai meilės akimirkai su nepažįstamaisiais ar mažai pažįstamais žmonėmis. Lietuva pagal mirštamumą nuo AIDS pirmauja Europoje.

Pasaulyje:

  • Per 2021 m. nuo AIDS mirė 650 tūkst. žmonių.
  • Iš viso nuo AIDS yra mirę apie 40 mln. žmonių.
  • Su ŽIV infekcija gyvena apie 38 mln. žmonių.
  • 2021 m. registruota 1,5 mln. naujų atvejų.
    Lietuvoje:
  • Iki 2022 m. lapkričio mėn. Lietuvoje iš viso registruoti 3783 ŽIV užsikrėtę asmenys.
  • Nuo 1988 m. nuo AIDS yra mirę beveik 700 žmonių.
  • 2021 m. mirė 100 žmonių.

AIDS – klastinga ir labai pavojinga liga, todėl niekas kitas, tik mes patys,  galime nuo jos apsisaugoti. Geriau apie AIDS sužinoti iš anksto, ne tada, kai liga pasibels į tavo gyvenimą.

                              Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Aušra Džiugelytė