Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ vaikai mokėsi apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų

    Kiekvienas žmogus  turi penkis pagrindinius pojūčius, per kuriuos išgyvena visus patyrimus. Nuo pat gimimo vaikai mokosi pažinti pasaulį per pojūčius. Mažiausieji viską liečia bei kiša į burną, vėliau eksperimentuoja leisdami įvairius garsus bei “kuria muziką“ iš namuose esančių puodų ir kitų virtuvės prietaisų. Visi pojūčiai yra itin svarbūs vaiko visapusiškam vystymuisi. Vasario 22 dieną, Linkaučių ir Žibartonių skyrių vaikai susipažino su penkiais pagrindiniais žmogaus pojūčiais – rega, klausa, uosle, lytėjimu ir skoniu. Jie savo kūnu bandė eksperimentuoti ir pajausti kokius pojūčius turi ir kaip jie naudojami. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė akcentavo, kad visus pojūčių organus (ausis, akis, nosį, rankas ir liežuvį) reikia plauti, valyti ir laikyti švaroje, nes tai svarbu žmogaus sveikatai. Pažiūrėjome pamokantį filmuką „Baltprausys“.

   Vasario 29 dieną „Pelėdžiukų “grupės vaikai dalyvavo aktyvioje veikloje ,,Mikrobų nebijau, kaip nugalėti juos žinau!”. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė vaikams pasakojo, kad ant kiekvieno žmogaus odos nuolat gyvena ir dauginasi įvairūs mikroorganizmai – bakterijos, virusai, grybeliai, kurie įgyjami liečiant įvairius paviršius pavyzdžiui durų rankenas, laiptų turėklus, knygas, žaislus ir kitus daiktus, bendraujant su žmonėmis, glostant gyvūnus. Vaikai sužinojo, kad rankų plovimo technika yra labai reikšminga, nes ant gerai ir su muilu nuplautų rankų lieka mažiau „blogųjų“ mikroorganizmų, jie lėčiau dauginasi ir neplinta. Su vaikais atlikome eksperimentą „Muilas visagalis“.  Į lėkštę įpylėme pieno ir įbėrėme pipirų, kurie simbolizuoja bakterijas ir kitus „blogiukus“, sukeliančius ligas. Paprašėme vieno grupės vaiko įkišti ir ištraukti pirštą – jis buvo „lipte aplipęs“ bakterijomis! Po to purviną pirštuką nuvalėme ir kruopščiai nuplovėme muiluotame vandenyje, tuomet vėl įkišome į vandenį su bakterijomis, o tada muilas pademonstravo savo galią, stebėjome kaip mikrobai pabėga į šalį. Vaikai liko sužavėti muilo nauda ir poveikiu. Rankų plovimas yra vienas  iš veiksmingiausių ir paprasčiausių būdų, siekiant apsisaugoti  nuo užkrečiamų ligų sukėlėjų. Plaunant rankas muilu nuo rankų pašaliname 95 proc. mikroorganizmų, tad prisiminėme šešis rankų plovimo žingsnelius, kurie padeda mokytis teisingai plautis rankas. O žiūrėdami Kakės Makės pažintinį filmuką, kurdami savo mikrobą ir spalvindami juos vaikai  tarsi nusikėlė į tikrą laboratoriją, kurioje pamatė, kaip atrodo įvairios bakterijos, virusai bei grybai,  kokia jų didelė ir nematoma armija.

    Ikimokyklinio amžiaus vaikų asmens higiena privalo rūpintis tėvai. Svarbu išmokyti vaikus tvarkos nuo pat mažų dienų, įdiegti asmeninės higienos taisykles, kadangi šie įgūdžiai nesiformuoja savaime, jie specialiai ugdomi suaugusiųjų bei valios pastangomis. Nesilaikant asmens higienos taisyklių atsiranda rizika susirgti įvairiomis ligomis. Nepamirškime, kad mūsų sveikata – mūsų pačių rankose!

Visuomenės sveikatos specialistė

Aušra Džiugelytė