Krekenavos ugdytiniai paminėjo Pasaulinę švarių rankų dieną

     Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos ketvirtos klasės mokiniai ir Krekenavos lopšelio – darželio ,,Sigutė“ „Drugelių“ ir „Pelėdžiukų“ grupės vaikai paminėjo Pasaulinę švarių rankų dieną. Jos tikslas – atkreipti vaikų ir suaugusiųjų dėmesį į rankų higienos, kaip pagrindinio infekcijų kontrolės elemento, svarbą. Šią dieną ketvirtokai išvyko į Ukmergės kultūros centrą, kur dalyvavo edukacijoje „Rankų švarą garantuoja muilas ir vanduo“. Muilą naudojame kasdien, tačiau nesusimąstome, kaip jis atsirado? Kaip prausėsi karaliai ir jų damos viduramžiais, kada atsirado toks muilas, kokį naudojame dabar? Viską apie muilą, jo istoriją ir gamybos ypatumus mokiniams papasakojo kultūros centro darbuotojos, muilo gamybos užsiėmime.  Šaltiniai teigia, kad senovėje muilas buvo gaminamas iš medžio pelenų ir vandens mišinio, kuris būdavo virinamas ir jame tirpinami riebalai. Egipto archeologai, kasinėdami Nilo deltoje, išsiaiškino, kad muilas buvo gaminamas mažiausia prieš 6000 metų. Taip pat mokiniams priminta kada svarbu plauti rankas. Mokiniai kūrybiškai maišė spalvas, kvapus, rinkosi formas ir gaminosi po muilo gabalėlį, kuris primins ir paskatins dažniau plauti rankas.

     Darželio ugdytiniai dalyvavo edukacijoje „Aš muiliukas, o ne torčiukas“. Jos metu sveikatos specialistė akcentavo, kad rankų higiena yra viena iš pagrindinių ir veiksmingų prevencijos priemonių, užkertanti kelią mikroorganizmų pernešimui ir tokiu būdu mažina sergamumą  infekcinėmis ligomis. Vaikams paaiškinta, kad rankų plovimas neturi būti tik paviršutiniškas, mechaniškas veiksmas ar ritualas, labai svarbu jas nuplauti itin kruopščiai, nes ligų sukėlėjai gali slėptis tokiose vietose, kurioms įprastai didelio dėmesio neskiriame: tarpupirščiuose, aplink nagus, panagėse. Atlikome eksperimentą, kurio metu sužinojome, kad bakterijos bijo muilo ir supratome, jog rankas svarbu reguliariai plauti su muilu ir vandeniu. Vaikai patys pasigamino įvairių spalvų, formų ir kvapų muiliukus.

     Rankų higiena yra kasdienės rutinos dalis ir svarbi kiekvieno žmogaus sveiko gyvenimo dalis, visiems prieinama, nebrangi ir veiksminga priemonė, tad plaukime rankas net tik dėl savęs, bet ir vardan kitų. Pasirūpinkime tinkama rankų higiena.

      Primename pagrindines tinkamo rankų plovimo taisykles

  1. Jeigu naudojatės čiaupu, kurio rankenėlę reikia pakelti ar pastumti, ne atsukti, darykite tai dilbiu. Taip nešvarumai nuo rankų nepateks ant čiaupo rankenėlės.
  2. Naudojant skystą muilą, dozatorių taip pat spauskite ne delnu, o išorine plaštakos dalimi, dilbiu ar alkūne.
  3. Plauti rankas pradėkite delnus trindami vienas į kitą sukamaisiais judesiais.
  4. Uždėkite vienos rankos delną ant kitos išorinės plaštakos pusės ir plaukite sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais, trindami ir tarpupirščius.
  5. Trinkite delną į delną, išskėtę ir sunėrę pirštus – gerai išplaukite tarpupirščius.
  6. Pirštų galiukus plaukite sulenktais ir priešinguose delnuose sukabintais pirštais trinamaisiais judesiais.
  7. Nuplaukite nykštį sukamaisiais judesiais, apgaubę jį kitos rankos delnu.
  8. Pirštų galiukus įtrinkite sukamaisiais judesiais kitame delne.
  9. Gerai nuplaukite riešus trinamaisiais judesiais.
  10. Rankas muilu plauti reikia mažiausiai 10-20 sekundžių.
  11. Nuskalaukite rankas po tekančio vandens srove. Leiskite srovei tekėti nuo riešų pirštų galiukų link.
  12. Namuose nusišluostykite rankas savo rankšluosčiu, viešose vietose – vienkartiniu rankšluosčiu ar servetėle.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė