Žemę supa oro sluoksnis. Oras, kuriuo kvėpuojame, yra įvairių dujų mišinys. Apie78 proc. oro sudaro azotas, maždaug 21 proc. – deguonis. Apie 1 proc. oro sudaro argono ir nedideli kiekiai kitų dujų, tokių kaip anglies dioksidas, vandens garai. Vandens garų kiekis ore priklauso nuo vietovės klimato – prie jūros vandens garų ore bus gerokai daugiau negu dykumoje. Užterštame ore yra daugiau dulkių ir kitų teršalų. Švarus oras yra labai svarbus mūsų gerovei, ypač aplinkoje, kurioje praleidžiame daug laiko, pavyzdžiui, darbo vietose, darželiuose, mokyklose ar net namuose. Oro, kuriuo kvėpuojame, kokybė gali turėti didelės įtakos mūsų sveikatai, produktyvumui ir bendram komfortui. Tarša ore sukelia kosulį, dusulį, didina astmos, kitų ligų rizika.
Kvėpavimas – nenutrūkstantis biologinis procesas, kurio metu kvėpavimo organai ir kvėpavimo takai dalyvauja deguonies įsisavinime ir anglies dioksido pašalinime. Organizmas deguonį nuolat gauna iš aplinkos. Vidutiniškai žmogus įkvepia 16-20 kartų per minutę.
Rugsėjo 7 dieną su Piniavos – darželio Bernatonių skyriaus „ Jungtinės“ darželio grupės vaikais paminėjome Pasaulinę švaraus oro dieną. Su darželinukais kalbėjome apie švaraus oro ir tinkamo kvėpavimo svarbą mūsų organizmui. Kad taisyklingai kvėpuojant yra stiprinami raumenys, daugiau deguonies patenka į plaučius. Į kraują patekęs deguonis išnešiojamas po visas organizmo ląsteles. Diskutavome kas nutiktų jei kvėpuotume užterštu oru. Paminint šią dieną, atlikome su vaikais kvėpavimo mankštą, derinant taisyklingą kvėpavimą su tam tikrais pratimais. Prisiminėme, kad patalpų vėdinimas bei buvimas gryname ore taip pat turi didelę įtaką mūsų kvėpavimui ir sveikatai.
Užsiėmimo pabaigoje darželinukų laukė įdomus bandymas: kuris ilgiau išpūs orą pro šiaudelį į vandens stiklinę, neįkvepiant. Vaikai labai stengėsi „burbuliuoti“ ir visi nutarėme, kad ilgai be oro žmogus negali išbūti. Su vaikais aptarėme, kad šis būdas gali būti ir pykčio prevencijos priemonė. Jei jau supykome, imame šiaudelį su vandens stikline ir „burbuliuojame“ tol, kol „paskandinsime“ visą pyktį stiklinėje. Atlikę kvėpavimo praktikas, ėjome stebėti darželio akvariumo žuvyčių. Vaikai sužinojo kaip kvėpuoja žuvys.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Valentina Kaušakienė